Rudolf Schuster, košický primátor, ktorého mnohí tunajší ľudia povýšili na akýsi symbol odporu proti bratislavocentrizmu, sa môže stať slovenským prezidentom. Viacerých Košičanov to napĺňa nemalými očakávaniami, a ak sa o priaznivcoch Vladimíra Mečiara hovorí, že sú disciplinovanými voličmi, o košických priaznivcoch Rudolfa Schustera platí to isté. "Že pán Schuster je pre Slovensko len menším zlom, môžu rozprávať iba ľudia, ktorí ho nepoznajú. My ho podporujeme, pretože ho dobre poznáme a máme možnosť každý deň vidieť, čo všetko urobil," vraví pán Somogyi, ktorý sa netají tým, že je Košičan "ako repa". Lokálpatriotizmus nie je tunajším obyvateľom cudzí. O tom, že košický primátor sa môže, pokiaľ ide o hlasy, na svojich spoluobčanov vcelku spoľahnúť, svedčili aj výsledky prvého kola prezidentských volieb. Z vyše štvrť milióna hlasov, ktoré sa v Košiciach a v ich okolí dajú získať, tu dostal Schuster takmer 145-tisíc, zatiaľ čo Mečiar 32-tisíc.
Najprv práca,
potom zábava
Rudolf Schuster si sobotu vyhradil pre seba a svoju rodinu. Od okolia a predovšetkým od novinárov chcel mať v tento deň pokoj. Celkom sa mu to nepodarilo, lebo keď predpoludním vychádzal z volebnej miestnosti, obkľúčil ho húf zástupcov médií. Tlačenica pred budovou, kde bola volebná miestnosť, takmer odradila mladý pár od uplatnenia svojho občianskeho práva. Mladý muž a žena zostali bezradne stáť na chodníku a ísť voliť sa odhodlali až po tom, čo sa uistili, že nejde o žiadnu demonštráciu. Keď sa prezidentský kandidát vyslobodil zo zajatia a dav žurnalistov sa rozišiel, zavládol na Čermeľskej ulici opäť obvyklý pokoj. Rudolf Schuster išiel domov a zotrval tam nikým nerušený po celý deň v kruhu svojich blízkych. Ako však povedal na druhý deň, pokoj mu nebol dožičený, pretože celú noc vyzváňali telefóny, takže sa poriadne nevyspal.
"Samozrejme, že pána Schustera poznám, veď bývam kúsok od neho," hovorí jeden zo susedov. "Je to úplne normálny človek, ktorý sa nebojí ísť medzi ľudí a nie je namyslený. Hocikedy sa pristaví na kus reči, popýta sa čo a ako," dodáva. O niekoľko desiatok metrov ďalej využívali ľudia priazeň počasia a robili v záhrade. Prognostici sa obávali, že práve sobotňajšie teplé a slnečné počasie spôsobí, že ľudia dajú pred návštevou volebných miestností prednosť prácam v záhradách alebo výletom. "Ešte sme neboli voliť, ale určite pôjdeme. Veď sa dá až do desiatej večer," hovorí pani pretrhávajúca zeleninu. Jej manžel k tomu iba sucho poznamenáva: "Najprv práca, potom zábava."
Čermeľská ulica, kde má Rudolf Schuster dom, začne ožívať až pred štvrtou popoludní. Ale nie kvôli prezidentským voľbám. Na štadióne sa o chvíľu začne ligový futbalový duel medzi domácim 1. FC a Prievidzou. Táto téma, mimochodom, u niektorých, najmä mladších Košičanov, rezonuje viac ako fakt, že ich primátor sa pravdepodobne stane slovenským prezidentom. "Ide nám predsa o tretie miesto," vysvetľujú v čermeľskom hostinci fanúšikovia Ivan a Peter. "Voľby už mám za sebou, bol som hneď ráno, a keď vás to zaujíma, volil som Schustera," povie Peter a vzápätí svoje rozhodnutie aj zdôvodní. "Keď bude takým dobrým prezidentom, ako je dobrým primátorom, nemáme sa čoho báť." Jeho kamarát nesúhlasí, otituluje Petra niekoľkými šťavnatými nadávkami a dodá: "Podľa mňa nie je vôbec dobrým primátorom. Ja som ho nevolil, ja som totiž nevolil vôbec. Aj tak sú tam len samí komunisti, či je to Mečiar, alebo Schuster. Všetko jedno," rozohňuje sa Ivan. Košičania nakoniec vo futbale prehrali a tretie miesto nezískali.
Ničím nerušená pohoda a stuhnutie po prognózach
Hlavná ulica je pýchou Košíc. Centrum sa stalo ozajstnou tepnou mesta, kde od rána do večera naplno pulzuje život. Ani volebná sobota nie je výnimkou. Pred hotelom Slovan štartuje rallye, o kúsok ďalej celodenný zábavno-súťažný program s názvom Deň na bicykli, pri spievajúcej fontáne sedia na lavičkách ľudia, iní posedávajú v kaviarňach a cukrárňach a podvečer sa niekoľko vyparádených Košičanov hrnie do divadla. Ak by si človek odmyslel slovenské nápisy na obchodoch a rozkopané chodníky a cesty mimo Hlavnej ulice, mal by dojem, že je v úplne iných, západnejších zemepisných šírkach. "My sme boli rozhodnutí hneď od začiatku," vraví pán Andráš, ktorý spolu s rodinou relaxoval pri spievajúcej fontáne. "Poobede sme boli voliť a teraz sme na prechádzke, veď treba aj oddychovať, nie sa stále iba lopotiť a naháňať." Ďalší Košičan dopĺňa: "Dúfam, že sa mu to podarí. Za tú všetku robotu, ktorú doteraz odviedol, by si veru zaslúžil byť prezidentom. Keď bude zvolený a bude skladať sľub, osobne pôjdem do Bratislavy, aby som mu zablahoželal."
Pomaly sa blíži 22. hodina, čas, keď sa zatvárajú volebné miestnosti. "Popoludní prišla na náš okrsok skupinka Rómov, ktorí boli vystrašení, pretože im vraj ktosi povedal, že ak nebudú voliť Mečiara, dostanú všetci mastné pokuty," hovorí členka jednej z okrskových volebných komisií. Vo viacerých volebných miestnostiach sa počas dňa nazbierala slušná kôpka voličských preukazov, čo bolo neklamným znamením toho, že ľudia svoje právo voliť chceli využiť, aj keď boli mimo miesta svojho trvalého bydliska. V krajskej kancelárii SOP ani na košickej radnici nie je ani nohy a za oknami väčšiny domov svetielkujú televízne obrazovky, pred ktorými sedia nedočkaví voliči, čakajúci na predbežný rezultát. Na recepcii hotela Európa to je podobné. Hoteloví hostia sa podchvíľou informujú, "ako to vyzerá". Po prvých prognózach zavládne mierne rozčarovanie. Rozdiel 6,8 percenta medzi Schusterom a Mečiarom nevyzerá veľmi optimisticky. "No, je to veľmi tesné, a to je iba prognóza. Priznám sa, čakal som väčší rozdiel. Myslím si však, že pán Schuster bude prezidentom, i keď to tak vyzerá, že vyhrá veľmi tesne. Podľa mňa mu veľmi poškodilo to, že nešiel do televíznych debát s Mečiarom," krúti hlavou recepčný.
Všetko je jasné
Na nedeľu ráno je v košickom hoteli Bankov avizovaná tlačová konferencia s Rudolfom Schusterom. Už je zrejmé, že to bude tlačovka s novým slovenským prezidentom. Okrem vozidiel ochranky je pred budovou odparkovaný aj tmavomodrý bavorák - prezidentská limuzína. V sále je niekoľko desiatok novinárov, pri stole, takmer skrytý za lesom mikrofónov sedí Rudolf Schuster. Medzi novinármi sa preplieta, neustále sledovaný svojou ochrankou, generálny riaditeľ najkomerčnejšej slovenskej televízie a na dvore sa v rámci zábavných akcií pri príležitosti dňa detí bavia košické deti.
ANDREJ ŠIMONČIČ