hovoriť o zvrate vývoja na Slovensku.
VLADIMÍR PALKO, poslanec SDK: Z jeho pohľadu znamená výsledok voľby prezidenta ďalšiu veľkú porážku mečiarizmu. Skutočnosť, že dve tretiny voličov sa rozhodli nevoliť Mečiara, považuje za signál, že mečiarizmus symbolizujúci vulgárnu a hrubú politiku sa skončil.
SERGEJ KOZLÍK, podpredseda HZDS: Domnieva sa, že výsledok volieb znamená rehabilitáciu HZDS a Vladimíra Mečiara a potvrdenie skutočnosti, že ľudia sa obracajú proti vláde.
IVAN ŠIMKO, poslanec SDK: Zvolenie Rudolfa Schustera je podľa neho potvrdením mandátu, ktorý dali občania súčasnej vládnej koalícii v minuloročných voľbách. Za mimoriadne dôležitý považuje fakt, že k víťazstvu R. Schustera došlo v období, keď sa Slovensko stretáva s prvými veľkými problémami.
PETER WEISS, poslanec SDĽ: Tvrdí, že pre ďalšie smerovanie Slovenska je veľmi významné, keď sa prezidentom stal človek, ktorého základnou politickou filozofiou je porozumenie, a nie jeho protikandidát vyznačujúci sa konfrontačným správaním. Oceňuje, že R. Schuster jednoznačne a nekompromisne stavil na zmierenie Slovákov s Maďarmi a odmietol hrať maďarskou kartou.
BÉLA BUGÁR, predseda SMK: Potešil ho skoro pätnásťpercentný náskok Rudolfa Schustera pred protikandidátom, pretože očakával menší rozdiel. Za skutočného víťaza druhého kola prezidentských volieb považuje voličov, ktorí "pochopili, že ak sa chceme integrovať do Európy, hľadať dohodu, a nie zvyšovať napätie v spoločnosti, musíme voliť kandidáta, ktorý to dokáže".
DANIEL PASTIRČÁK, spisovateľ, výtvarník, kazateľ: Charakterizuje svoj postoj ako opatrný a rozpačitý pocit víťazstva. Schuster si podľa neho uvedomuje, že za úspech vďačí nevyhnutnosti voľby medzi horším a prijateľným.