
Záchranári vynášajú po výbuchu v Bejrúte zranenú ženu. FOTO – REUTERS

FOTO - ARCHÍV
BEJRÚT, BRUSEL - V libanonskej metropole Bejrút včera explodovalo auto libanonského exministra Elieho Hubajku (na snímke Reuters), ktorý počas občianskej vojny v Libanone viedol kresťanské milície. Im sa pripisuje jeden z najhorších masakrov spáchaných na palestínskych utečencov.
Pri atentáte prišiel Hubajka o život spolu s tromi ďalšími ľuďmi vrátane svojich telesných strážcov. Mohutná exoplózia bomby ukrytej v aute poškodila niekoľko domov a spôsobila požiar.
K útoku sa prihlásila protisýrska skupina Libanončania za slobodný a nezávislý Libanon, ktorá bojuje proti sýrskemu vplyvu. Damask má na libanonskú politiku rozhodujúci vplyv, Sýria má v krajine dvadsaťtisíc vojakov. Hubajka bol v rokoch 1992 až 1998 ministrom energetiky a vodohospodárstva vo vláde, o ktorej sa hovorilo, že je bábkou Sýrie.
Hubajka mal mnoho nepriateľov medzi Libanončanmi, ale aj Palestínčanmi. Napriek tomu najvyššie kruhy v Libanone aj medzi Palestínčanmi vraždu pripísali Izraelu.
Hubajka bol členom pravicových kresťanských milícií, ktoré bojovali v 80. rokoch v Libanone po boku Izraela proti Organizácii za oslobodenie Palestíny (OOP). Tieto milície vyvraždili v roku 1982 v libanonských táboroch Sabra a Šatíla asi tisíc palestínskych utečencov. Z akcie je obviňovaná aj izraelská armáda, ktorá sa masakrom nečinne prizerala a podľa niektorých ich dokonca kryla. Ministrom obrany bol v tom čase súčasný izraelský premiér Ariel Šaron. Izraelská vyšetrovacia komisia uznala jeho podiel viny.
Odvolací súd v Bruseli v súčasnosti práve rozhoduje o tom, či prijme žalobu na Šarona, ktorú podala skupina Palestínčanov, svedkov masakrov.
Hubajka deň pred smrťou belgickému senátorovi Josymu Dubiému potvrdil, že je rozhodnutý svedčiť v procese so Šaronom, na ktorom chcel predložiť svoje odhalenia.
„Izrael si, samozrejme, nepraje svedkov proti sebe v tomto historickom procese v Belgicku, v ktorom rozhodne odsúdia Ariela Šarona, permanentného a pokračujúceho zločinca,“ povedal libanonský minister pre utečencov Marván Hamádí.
Aj palestínsky reprezentant v Libanone Sultán Abul Ajnajín si myslí, že za Hubajkovou vraždou stála izraelská spravodajská služba Mosad. Izrael považuje tieto obvinenia za „smiešne“.
Hádam najväčšiu radosť mali z Hubajkovej smrti v palestínskych táboroch v Bejrúte. Hubajkov koniec oslavovali výstrelmi do vzduchu.
Vražda bývalého lídra kresťanských milícií bola vôbec prvou vraždou vysokopostaveného libanonského politika od konca občianskej vojny v roku 1990. „Vrátilo nás to o dvadsať rokov späť, do čias vojny,“ povedal šéf kresťanskej strany Phalange Karim Pakradouni.
(čtk, kl)