BRATISLAVA (SME - gk, REUTERS) - Japonská ekonomika aj napriek vyhláseniam rôznych svetových inštitúcií o konci globálnych kríz nezaznamenala žiadne náznaky obratu k lepšiemu. Včerajšie hospodárske údaje naznačujú, že Japonsko sa ešte stále nedostalo z najhoršieho a jeho cesta ku dnu ešte nie je na konci. Tokio však aj napriek tomu pokračuje vo svojej politike, keď odmieta prijať ďalšie stimulačné opatrenia na oživenie ekonomického rastu. Podľa analytikov, ak japonská vláda neprijme dodatočný rozpočet a nevyčlení ďalšie financie na reštrukturalizáciu priemyselného sektora, tak Japonsku sa nepodarí dosiahnuť ani 0,5-percentný rast hrubého domáceho produktu naplánovaný na tento fiskálny rok.
Výkon ekonomiky, spotreba a ceny v posledných mesiacoch v Japonsku z medzimesačného hľadiska opäť oslabili. Priemyselná produkcia v apríli medzimesačne padla o 2,7 percenta, spotreba domácností poklesla o 2,1 percenta oproti predchádzajúcemu mesiacu a spotrebiteľské ceny sa znížili o 0,7 percenta v máji tohto roka. V protiklade s výsledkami ministerstvo obchodu prišlo s optimistickým vyhlásením, že priemyselná produkcia bude v nasledujúcich mesiacoch rásť a že už dosiahla svoje dno. Otázne však ostáva, aký bude dopyt po týchto výrobkoch.
Pozitívnym znakom, ktorý môže znamenať zlepšujúci stav, by mohol byť stúpajúci objem nákupov v niektorých oblastiach. To však môže poukazovať na to, že Japonci už majú po krk šetrenia a neistoty. Japonský minister financií Kiiči Mijazawa vyhlásil, že s dodatočným rozpočtom na podporu ekonomiky počká vláda do septembra, keď budú jasné výsledky rastu hrubého domáceho produktu z obdobia apríl až jún 1999. Na tých by sa totiž mali odraziť výsledky stimulov z rozpočtu na tento fiskálny rok, ktorý sa začal 1. apríla 1999 a dodatočného rozpočtu z minuloročného novembra. Výrok ministra financií bol podporený aj vyhláseniami šéfa Medzinárodného menového fondu pre Áziu, ktorý vyjadril spokojnosť s priebehom ozdravovacieho procesu v krajine vychádzajúceho slnka. Na druhej strane Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj zdôrazňuje, že Japonsko musí podniknúť také kroky, ktoré podporia rast ekonomiky založený na domácom vývoji. Tokio si však tieto vyhlásenia vysvetľuje tak, že musí zaviesť všetky tie opatrenia, ktoré už v minulosti sľúbilo.