Postavičky a rozprávkové bytosti, ktoré poznajú deti z rozhlasových večerníčkov, ožijú počas tohto víkendu na rozprávkovo-večerníčkovom Bojnickom zámku. Podujatie pripravil v spolupráci s tamojším múzeom Slovenský rozhlas Bratislava pri príležitosti Medzinárodného dňa detí a 16. festivalu pôvodnej slovenskej rozhlasovej hry, ktorý sa 31. mája na zámku začína. V komnatách malebného zámku sa budú môcť malí návštevníci stretnúť s maliarom Rafaelom a dievčatkom Kristínkou z "tik-takovej" rozprávky Jána Uličianskeho, s dobroprajným zámockým strašidielkom rozprávkarky Blanky Jirásovej a vstúpia aj do Krajiny zázračna Daniela Heviera. Nebudú chýbať ani hrdinovia slovenských rozprávok.
KEŽMAROK
Medzinárodný festival tradičnej ľudovej hudby otvoril v Kežmarku koncert pre žiakov základných škôl. V priestoroch mestského kultúrneho strediska sa na ňom predstavili mladí hudobníci z Ukrajiny, Slovensko reprezentovali domáci z hudobnej zložky folklórneho súboru Goralik. Počas víkednu pokračuje festival koncertmi v Spišskej Starej Vsi, Červenom Kláštore a vyvrcholí v nedeľu popoludní galaprogramom opäť v Kežmarku. Deviaty ročník festivalu potrvá na Spiši do pondelka 31. mája. Podujatie bude pokračovať do 6. júna v Habovke v okrese Tvrdošín.
NÁMESTOVO
V jedinečnej expozícii ľudového umenia v strednej Európe, ktorá sa nachádza na Slanickom ostrove uprostred Oravskej priehrady pri Námestove, sa začala tohtoročná návštevnícka sezóna. Milovníci umenia sa tam môžu prepraviť osobnou loďou Slanica, ktorá má kapacitu 45 miest. Trvalú expozíciu slovenskej ľudovej plastiky a maľby spravuje Oravská galéria (OG) v Dolnom Kubíne. Diela sú inštalované v interiéri tamojšieho slanického kostola. V exteriéri sú vystavené diela oravských kamenárskych majstrov.
KREMNICA
Výstavu Strelecké terče z 18. a 19. storočia otvorili v kremnickej galérii Múzea mincí a medailí. Vyše sto maľovaných terčov a s nimi súvisiace artefakty - zbrane, mažiare, truhlice streleckých spolkov - spoločne dotvára výnimočnú atmosféru expozície. Sú ukáž- kou estetického cítenia a majstrovstva svojich tvorcov z dvoch predchádzajúcich storočí. Najväčšie zastúpenie na výstave majú terče z oblasti Trnavy, Banskej Štiavnice, Bratislavy a Kremnice.