WASHINGTON, PARÍŽ, BELEHRAD (TASR) - Americký prezident Bill Clinton včera uvítal obžalobu juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča a ďalších štyroch srbských politických a vojenských predstaviteľov, ktorú vydal v stredu Medzinárodný vojenský tribunál OSN pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii. Dodal však, že letecká kampaň NATO proti Juhoslávii bude aj naďalej pokračovať a obžaloba nezmení pôvodný cieľ pre Kosovo. "Tým naďalej zostáva stiahnutie srbských jednotiek z provincie, rozmiestnenie mierových síl v Kosove a návrat etnických Albáncov do bezpečnej a autonómnej vlasti," povedal B. Clinton. Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer sa k žalobe vyjadril opatrne a pripomenul, že čoskoro budú vedieť presnejšie, či toto rozhodnutie mierový proces uľahčí alebo nie. Zdôraznil však, že nie je bežnou praxou politických predstaviteľov vyjadrovať sa k rozhodnutiam nezávislého súdu.
J. Fischer a jeho francúzsky kolega Hubert Védrine zhodne potvrdili, že vznesenie obžaloby neovplyvní skutočnosť, že kosovský konflikt musí vyústiť do diplomatického riešenia, a obe krajiny sú v tomto smere pripravené s tribunálom spolupracovať.
V uplynulých 24 hodinách NATO ešte viac zintenzívnilo letecké útoky na srbské jednotky v Kosove a vojenské ciele v Srbsku. Počas 64. dňa operácie Spojenecká sila dosiahli lietadlá aliancie rekordný počet 741 vzlietnutí, pričom 308-krát zaútočili na vybrané objekty a 74-krát na juhoslovanskú protileteckú obranu. Aliancia o tom včera informovala v Bruseli. Terčom intenzívneho bombardovania lietadlami NATO, ktoré sprevádzala silná paľba protivzdušnej obrany, sa v noci na včera stal Belehrad a okolie. Podľa televíznej stanice Studio B pri raketovom útoku na mesto Ralja (asi 20 kilometrov južne od Belehradu), ktorý sa odohral asi hodinu pred polnocou, zahynula jedna osoba a niekoľko ďalších utrpelo zranenia.
Vojenskí velitelia NATO získali politický súhlas na útoky proti civilným telefónnym a počítačovým sieťam. Ich zničením sa má prerušiť komunikácia medzi Belehradom a ozbrojenými silami v Kosove. S odvolaním sa na vysokopostavené zdroje NATO o tom vo svojom včerajšom vydaní informoval americký denník The Washington Post. Predstavitelia aliancie však zdôraznili, že útoky nestratia vojenský charakter, keďže telefónne spojenia na vidieku sú z veľkej časti imúnne proti elektronickému prieskumu západných spojencov. Plán spočíva v tom, že vyradením hlavnej telefónnej siete a "pobláznením" počítačových systémov budú Srbi prinútení používať mobilné telefóny, ktoré sa dajú satelitmi odpočúvať najľahšie. Podľa zdroja sa všetky vlády členských krajín NATO zhodli, že nastal ten pravý čas na aplikovanie maximálneho tlaku.