BRUSEL, BELEHRAD, TIRANA, SKOPJE (TASR) - Zlepšenie počasia umožnilo v noci na včera rozšíriť letecké útoky NATO v Juhoslovanskej zväzovej republike (JZR) na srbské jednotky v Kosove. NATO včera v Bruseli oznámilo, že počas 63. dňa operácie uskutočnili lietadlá asi 650 štartov, z toho 284-krát zaútočili na vybrané ciele. Druhú noc za sebou zasiahli rakety vilu juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča v Dobanovci, kde sa nachádza veliteľský a kontrolný bunker, pri útokoch na Novi Sad zasiahlo NATO budovu miestnej televízie, kde následne vznikol rozsiahly požiar.
Rozšírené pozemné jednotky kosovských síl (KFOR) vstúpia do Kosova pri najbližšej príležitosti, a to aj keby mali čeliť "nepriateľskému prostrediu". V Londýne to včera vyhlásil britský minister obrany George Robertson. Minister zároveň oznámil, že na takmer 50 000 vojakov posilnená jednotka KFOR Plus bude k dispozícii v nasledujúcich niekoľkých týždňoch. NATO odmietlo obvinenie, že ide o krok k invázii.
Dediny Kishaj, Pogaj a Cahani neďaleko Moriny, hlavného hraničného priechodu z JZR do Albánska, sa včera stali terčom intenzívneho mínometného ostreľovania z úemia JZR. Ostreľovanie si podľa nepotvrdených správ miestnej polície vyžiadalo životy troch ľudí. Hovorca Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Andrea Angeli uviedol, že stovky juhoslovanských vojakov vybudovali asi 200 metrov od Moriny kontrolné stanovište, čím počet prechádzajúcich utečencov výrazne zredukovali. Spomenutá pohraničná oblasť sa včera stala aj dejiskom prestreliek medzi armádou JZR a povstalcami z Kosovskej oslobodzovacej armády. Do bojov sa ostreľovaním juhoslovanských pozícií zapojili aj lietadlá NATO. Obnovenie ostreľovania albánskeho územia zvýraznilo naliehavosť úsilia NATO o presťahovanie 33 000 utečencov v okolí mesta Kukes (15 kilometrov južne od Moriny) na bezpečnejšie miesta v centrálnej časti a na juhu Albánska.
Austrália včera vyjadrila poľutovanie, že JZR nepovolila medzinárodným pozorovateľom účasť na procese s dvoma Autrálčanmi, Stevom Prattom a Peterom Wallacom, obvinenými zo špionáže. V súdnej sieni protestoval proti neverejnému prerokúvaniu kauzy aj austrálsky veľvyslanec v JZR Chris Lamb, ktorého žiadosť o prehodnotenie rozhodnutia však senát zamietol, a diplomata vyzval, aby opustil súdnu sieň. JZR v polovici mája oficiálne obvinila zo špionáže dvoch Austrálčanov, ktorých zatkli príslušníci srbských bezpečnostných jednotiek 31. marca na juhoslovansko-chorvátskych hraniciach. Oficiálne austrálske miesta obvinenia odmietli. Steve Pratt sa v reportáži odvysielanej srbskou televíziou 12. apríla priznal, že zbieral informácie o situácii v Kosove a o následkoch útokov NATO na JZR.
Čierna Hora, súčasť JZR, sa včera vyslovila za nové usporiadanie vzťahov s Juhosláviou na základe úplnej rovnoprávnosti oboch republík. V prípade, že tieto požiadavky nebudú splnené, pohrozila zmenou štatútu krajiny, ak to bude v súlade s vôľou občanov a s národnými záujmami. Čiernohorská vláda takisto žiada mierové ukončenie kosovskej krízy a návrat utečencov do Kosova.