Novorodenec pomohol vyliečiť svoju ťažko chorú sestru

Za dverami nemocničnej izby čakala mamička s trojročným dievčatkom, ktoré sa jej ospalo chúlilo v náručí. Otočilo holú hlávku, pozrelo sa okolo seba veľkými šedými očami a opäť sa pritúlilo k mamičke. To najhoršie už majú za sebou, a pokiaľ sa bude všetko


Krvotvorné bunky z placenty novorodenca pomáhajú pri liečbe ťažkých detských ochorení. FOTO - ARCHÍV

dobre vyvíjať, Majka úplne vyzdravie.

„Majka sa narodila s vrodenou poruchou krvotvorby,“ rozpráva mama dievčatka. „Zistilo sa to hneď prvý mesiac po narodení, v kostnej dreni sa jej vôbec nevytvárali červené krvinky. Jediným riešením bola transplantácia kostnej drene. Nik z našej rodiny však nebol vhodným darcom, ani ja, ani manžel a ani Majkin starší braček. Majka musela pravidelne užívať lieky a chodiť na výmenu krvi. Keď mala skoro dva roky, znovu som otehotnela.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Transplantácia krvotvorných buniek z placenty

Detská lekárka Júlia Horáková, pediatrička z Transplantačnej jednotky kostnej drene II. detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, informovala Majkinu mamu o novej možnosti – transplantácii krvotvorných buniek z placenty dieťatka, ktoré sa narodí.

„Doteraz sme na transplantáciu používali krvotvorné bunky z kostnej drene alebo krvotvorné bunky separované z krvi. Placentárna krv a pupočná šnúra boli považované za biologický odpad vznikajúci pri pôrode,“ uviedla v rozhovore pre SME Júlia Horáková. „Ukázalo sa však, že obsahujú krvotvorné bunky vhodné na transplantáciu, ktoré majú niektoré vlastnosti dokonca lepšie ako transplantát z kostnej drene. Menšie je aj riziko obávanej imunitnej reakcie organizmu príjemcu, ktorá niekedy môže viesť ku komplikáciám až k úmrtiu.“

SkryťVypnúť reklamu

Krvotvorné bunky z placenty sú ľahko dostupné a odber vôbec nezaťažuje darcu. Je nebolestivý, krv sa odoberá až po ukončení pôrodu, keď je dieťa oddelené od placenty. Majkina mama s odberom placentárnej krvi súhlasila. Ostala len jediná nezodpovedaná otázka: či dieťatko bude vhodným darcom, alebo nie.

Bunky z placenty pomáhajú aj pri liečbe leukémie

Transplantát z krvotvorných buniek placenty pomáha aj pri liečbe iných detských ochorení, napríklad pri niektorých vrodených metabolických ochoreniach, vrodených poruchách imunity a tiež pri liečbe leukémie, najčastejšej zhubnej chorobe v detskom veku. Jej výskyt nie je príliš častý – zhruba štyri prípady na stotisíc detí ročne – ale môže sa skončiť tragicky.

„Takmer v 75 percentách, v závislosti od typu a štádia leukémie, ju možno vyliečiť chemoterapiou. Asi štvrtina detských pacientov potrebuje transplantáciu krvotvorných buniek, ktorá síce nemusí viesť k úplnému uzdraveniu, ale zvyšuje nádej a šancu na úspech. Možnosť použiť transplantát z krvotvorných buniek placenty túto nádej zvyšuje,“ konštatuje detská pediatrička Júlia Horáková.

SkryťVypnúť reklamu

Braček pomohol

svojej sestričke

Majkinej mamičke sa narodil ďalší chlapček, Romanko. Z placenty bola odobraná krv a lekári s radosťou konštatovali, že sa na transplantáciu hodí. Už trojročná Majka podstúpila chemoterapiu a vzápätí transplantáciu krvotvorných buniek z placenty. Vypadali jej krásne kučeravé vlásky, dlhé až po pás, ale dostala šancu na úplné uzdravenie.

„Sme tu už druhý mesiac, zajtra ideme konečne domov. Som veľmi rada, že transplantácia prebehla v poriadku. Robili ju na dvakrát, lebo Majka je ešte malá. Všetky výsledky sú v poriadku a lekárka mi potvrdila, že jej telo si už samo vyrába červené krvinky. Ak nebudú žiadne komplikácie, onedlho bude úplne zdravá,“ spokojne rozpráva Majkina mamička.

Júlia Horáková nám potvrdila, že doteraz uskutočnili dve transplantácie krvotvorných buniek z placenty. V oboch prípadoch išlo o súrodeneckú dvojicu, kde mladší braček pomohol svojej sestričke, a obe transplantácie boli úspešné. Prvý raz pomohli dievčatku s leukémiou, druhý raz Majke s vrodenou poruchou krvotvorby.

SkryťVypnúť reklamu

V liečbe pacientov pomáha národný register

Vhodného darcu kostnej drene medzi rodinnými príslušníkmi sa podarí nájsť len pre 20 až 25 percent pacientov. Percento úspešnosti sa zvyšuje, ak sa nájde vhodný transplantát medzi nepríbuzenskými darcami. Na to slúžia medzinárodné registre, ktoré združujú dobrovoľných darcov kostnej drene a medzinárodné placentárne banky. Prvý národný register placentárnej krvi na Slovensku – Eurocord Slovakia – vznikol pred dvoma rokmi. „Nemôžeme odoberať a zmrazovať toľko vzoriek, koľko by sa žiadalo,“ hovorí Mikuláš Hrubiško, odborný zástupca pre hematológiu Eurocord Slovakia. Práve on vykonal prvý odber krvotvorných buniek z placenty na Slovensku. „Register Eurocord sme napojili na medzinárodnú sieť registrov darcov, vďaka čomu sa nám podarilo nájsť už šesť nepríbuzenských darcov pre pacientov zo Slovenska. V počte príbuzenských transplantácií sme totiž ďaleko za potrebami našich nevyliečiteľne chorých.“

SkryťVypnúť reklamu

Hodnota ľudského

života je nevyčísliteľná

Na Slovensku sa robí asi dvadsať až tridsať príbuzenských a nepríbuzenských transplantácií ročne. Robia ich v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave a na Klinike hematológie a transfúziológie v Bratislave.

I napriek tomu, že projekt Eurocord štát zatiaľ finančne nepodporuje, táto nezisková organizácia pracuje ďalej vďaka podpore sponzorov, nadácií a medzinárodných vedeckých grantov. Odborníci sa snažia i za neľahkých podmienok rozširovať register dobrovoľných darcov a tak zvyšovať nádej na vyliečenie mnohých ľudí. Hodnota odberu, testovania a zmrazenia jedného transplantátu je 20 000 korún. Dodnes ich bolo zamrazených päťdesiat.

SOŇA REBROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 558
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 274
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 057
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 215
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 928
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 838
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu