Snaží sa vaša vláda nejakým mechanizmom vplývať na majiteľov turistických zariadení, aby znížili ceny?
"To je najčastejšia otázka novinárov vo všetkých krajinách. Chorvátska vláda neurčuje ceny, dali sme len odporúčania zariadeniam cestovného ruchu. Žiadnym spôsobom sme nemohli zasiahnuť a nie je to ani naším cieľom. Naše ministerstvo však chce tento problém riešiť tým, že sa pokúsime vytvoriť priaznivejšie makroekonomické prostredie pre náš turistický rezort. Do konca júna by sme mali mať analýzu hotovú. Podľa môjho názoru by bolo potrebné najskôr znížiť DPH, ktorá je teraz 22 % - v žiadnej konkurenčnej krajine nie je taká vysoká. Verím, že sa nám to podarí. To by malo za dôsledok fiškálne uvoľnenie turistických podnikov, väčšiu akumuláciu a konečný výsledok - za rovnakú cenu kvalitnejší produkt."
O bezpečnosti turistov v Chorvátsku sa mohli presvedčiť už mnohí, ktorí v posledných týždňoch pobudli vo vašej krajine. Druhá otázka je však, ako sa štát chráni pred vedľajšími efektmi kosovského ozbrojeného konfliktu?
"Pevne verím, že žiadny incident sa v Chorvátsku ani nikde inde nestane. Aj keď musím povedať, že malé incidenty sme zaznamenali, napríklad nadmerný hluk pri preletoch nadzvukových lietadiel NATO. V súvislosti s týmito záležitosťami sme sa ako ministerstvo cestovného ruchu obrátili na naše ministerstvo zahraničných vecí, aby partnerským ministerstvám v krajinách NATO poslalo upozornenie s odporúčaním, aby sa akékoľvek incidenty stávali čo najzriedkavejšie."
TÁŇA RUNDESOVÁ