ého trhu SR. Rozpätie medzi nákupnými a predajnými cenami naďalej ostáva veľmi široké - približne 10 percentuálnych bodov. Hodnoty BRIBOR-u sú tak naďalej len fiktívne, reálne sa obchody uzatvárajú pri úplne iných úrovniach. K stabilizácii situácie prispela opätovná dvojnásobná intervencia Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá refinancovala banky rovnako ako v predchádzajúcich dňoch v dvoch tranžiach. Na 14 dní požičala do bankového sektora 2 mld Sk pri priemernej úrokovej sadzbe 32,21 % p. a. (min. 25,12, max. 33 % p. a.). Dopyt po dvojtýždňových korunových zdrojoch bol pritom viac ako dvojnásobný - 4,6 mld Sk. Silný dopyt zaznamenala centrálna banka aj pri ohlásenom jednodňovom repotendri, v ktorom sa banky refinancovali pri priemernej úrokovej sadzbe 21,15 % p. a. (min. 20, max. 23,1 % p. a.) v celkovom objeme 2 mld Sk. Celkový dopyt dosiahol 3,597 mld Sk. "Intervencie centrálnej banky nasvedčujú, že jej snahou je postupne sa priblížiť k vyrovnanému stavu likvidity v bankovom sektore," poznamenal Radoslav Stopiak z dílingu Slovenskej sporiteľne.
Rýchlosť obnovenia kótovania všetkých obchodovaných depozít podľa neho naznačuje, že z posledného kolapsu sa peňažný trh pozviecha skôr ako v minulosti. "Menej optimistické sú však vyhliadky pre primárny trh, kde Ministerstvo financií SR bude mať ešte niekoľko týždňov problémy pri vydávaní štátnych cenných papierov. Je možné predpokladať, že banky budú nakupovať tieto cenné papiere až po stabilizácii medzibankového trhu, čo potrvá ešte nejaký čas," zdôraznil R. Stopiak. Zaujímavá bude podľa neho ďalšia reakcia ministerstva v prípade akútnej potreby finančných prostriedkov. "V minulosti bolo bežné, že štát (MF) sa uchyľoval k neštandardným nástrojom, aby donútil banky (nakupovať štátne cenné papiere)," pripomenul. Pozícia štátu je v súčasnosti zložitejšia aj vzhľadom na to, že využívanie zdrojov NBS už pre ministerstvo nie je také operatívne ako v minulosti, ale podlieha zdĺhavému administratívnemu procesu.
DEVÍZOVÝ TRH: Počas včerajšieho dňa koruna zaznamenala ďalší posun na nové, silnejšie úrovne voči euru. Najvyššou úrovňou, ktorú sa jej podarilo dosiahnuť, bolo 46,20 koruny za euro (cena stred), do záveru obchodovania však kurz koruny mierne poklesol na 46,35 SKK/EUR. "Za posilnením koruny boli príkazy na predaj devíz zo strany tak domácich, ako aj zahraničných bánk, využívajúcich tzv. trojdňovú valutu," povedal pre denník SME díler Slovenskej sporiteľne Peter Koprna. Zdôraznil, že korune sa už pravdepodobne nepodarí prekonať úroveň 47,20 SKK/EUR, naopak, priestor pre stabilizáciu jej kurzu vidí okolo úrovne 46 korún za euro. MICHAL NALEVANKO