Potom ich postupne čakajú Lotyšky (20.00), Nemky (20.00), Rusky (20.00) a Chorvátky (18.00). V skupine B v Poznani si zmerajú sily Češky, Talianky, Litovčanky, Poľky, Juhoslovanky a basketbalistky Bosny a Hercegoviny.
Naše hráčky obhajujú strieborné medaily spred dvoch rokov z Budapešti, kde sme podľahli vo finále Litve 62:72, vlani Slovenky obsadili na majstrovstvách sveta v Nemecku ôsme miesto ako štvrtý najlepší tím "starého kontinentu". Bilancia reprezentantiek SR s bronzovou priečkou z ME v Perugii ‘93, štvrtým miestom na kontinentálnom šampionáte v Brne ‘95, striebrom na ME ‘97 v Budapešti a piatou priečkou na MS v Austrálii ‘94 (Slovenky boli najlepšie Európanky) nás radí na prvé miesto vo vyrovnanosti výsledkov, hoci na najvyšší stupeň sme nesiahli. Pre zaujímavosť - na súčasný šampionát sa nekvalifikovali majsterky Európy 1993 Španielky i prvé z Brna Ukrajinky.
V Pruszkóve, Poznani i v záverečných bojoch v Katoviciach má boj o európsky titul tentoraz inú príchuť ako naposledy v Budapešti. Z vyrovnaného kontinentálneho poľa každý túži prebojovať sa do semifinále, lebo prvé štyri družstvá si zabezpečia letenky na Hry XXVII. olympiády v Sydney. Aj tréneri papierových favoritov sa netaja týmto prvoradým cieľom, všetko ostatné považujú za príjemný nadplán. Presne v tejto úlohe vystupujú aj zverenky trénerky Natálie Hejkovej, ktorá poznámky ostatných trénerov o slovenskej ašpirácii dokonca na celkové prvenstvo berie ako lichôtky džentlmenov, možno aj ako taktické manévre. Ona sama hovorí o nesmiernej vyrovnanosti poľa a pre zmenu favorizuje predovšetkým Rusky, čo je napokon všeobecná mienka. Ale aj svetoznáme ruské trénerské duo Jevgenij Gomeľskij - Vadim Kapranov túto skutočnosť skôr "zatĺka", než vyzdvihuje, hoci na MS 1998 hráčky okolo Natálie Zasuľskej siahali na zlaté medaily a každý súdny odborník priznal, že Američankám k titulu mierou vrchovatou pripomohli arbitri.
Slovenský tucet tvorí skúsený tím, ktorý sa od roku 1993 obmieňa, v podstate však z rovnakého širšieho kádra. Na európskom šampionáte budú mať paradoxne premiéru napríklad skúsené krídelníčky Martina Godályová, Martina Luptáková i naša veľká nádej Zuzana Žirková, ktoré však už hrali na MS. Kolektív tvorí v základe zaujímavá kombinácia "starej gardy" prvého slovenského majstra ešte z federálnych čias (1989/1990) banskobystrickej Slávie PF - Kotočová-Janoštinová, Dobrovičová, Kameníková-Vasiľková, Kalistová, hoci každá už reprezetuje iný klub, so súčasným víťazom Európskej ligy SCP Ružomberok - Kováčová, Janoštinová, Godályová, Žirková, Frniaková. Dvanástku dopĺňa Hudecová, Luptáková a Slosiarová. Všetky šampionáty v slovenskom drese (ME i MS) odohrala iba Anna Kotočová.
Pohľad našej kapitánky A. Kotočovej bude zaujímavý hneď v súvislosti s naším prvým súperom - Francúzskom. Pivotka CJM Bourges pôsobí v krajine galského kohúta už deviaty rok. Francúzky sú aj pre Natáliu Hejkovú a jej ružomberské zverenky viac než známym tímom. Práve v tejto sezóne prelomili SCP blok ich slávnych klubov, dva razy zdolali Valenciennes-Orchies i CJM Bourges a zlatým klincom bolo euroligové víťazstvo nad talianskym Comom, za ktorý hrá najlepšia basketbalistka Európy 1998, francúzska pivotka Isabelle Fijalkowska. Podľa vyjadrenia našej kormidelníčky sú však Francúzky nesporne kvalitným tímom, trochu nevyspytateľným, o to však nebezpečnejším, ktorý patrí k adeptom na medailu.