BRATISLAVA (SME - dd, mn) - Renomovaná svetová ratingová agentúra Moody`s Investors Service predpokladá, že hospodársky rast Slovenska sa tento rok zníži na 0 %. Už na budúci rok by však malo dôjsť k miernemu oživeniu a ekonomický rast SR by mala vzrásť na 2 %. Vyplýva to z analýzy, ktorú Moody`s zverejnila včera.Podľa tejto agentúry by mali opatrenia vlády zemerané na makroekonomickú stabilizáciu priniesť dva až tri roky útlmu ekonomickej aktivity. Okrem týchto opatrení však podľa Moody`s treba dôvod spomalenia ekonomického rastu hľadať aj v recesii českej a spomalení európskej ekonomiky, na ktoré je slovenská ekonomika silne napojená. Moody`s predpovedá Slovensku obdobie vysokých úrokových sadzieb, ktoré budú spolu so zvyšovaním regulovaných cien a oslabovaním slovenskej koruny vytvárať tlak na rast miery inflácie. Tú odhaduje agentúra na tento rok na úrovni 10 % a na budúci na 8 %.
Moody`s ďalej upozorňuje, že očakávanie oslabenia koruny sa prejaví okrem iného aj oneskoreným príchodom priamych zahraničných investícií. Vláda tak bude v záujme zvládnutia potrieb získania zahraničných zdrojov donútená si požičiavať. "Akékoľvek pôžičky sa však zrejme budú dať získať len pri vyšších úrokoch. To bude vytvárať tlak na predražovanie obsluhy dlhovej služby," dodáva Moody`s.
Ďalšie tlaky na rozpočet a prípadné zadlžovanie verejného sektora predpokladá Moody`s z urgentnej a rozsiahlej potreby ďalších financií v bankovníctve a zdravotníctve, ako aj z veľkého objemu štátnych záruk a nezreformovaného systému dôchodkového zabezpečenia. Vládne plány ozdravenia ekonomiky majú preto podľa Moody`s dve hlavné riziká.
Prvým z nich je živelný vývoj, pri ktorom dôjde z dôvodu slabého bankového sektora k lavínovitým bankrotom veľkých podnikov. "Pri tomto scenári by sa všetky dlhy preniesli na štát, pričom ich objem niekoľkonásobne prevyšuje hodnotu devízových rezerv krajiny," upozorňuje Moody`s.
Druhým rizikom je, že vláda podľahne rastúcemu tlaku odborov a zamestnávateľov a zjemní svoje zámery v oblasti rozpočtových reštrikcií. Obidva tieto scenáre by podľa agentúry viedli k strate dôvery v slovenskú menu zo strany domácich investorov, ako aj k ďalšiemu sklamaniu zahraničných investorov.
Moody`s ďalej upozorňuje na celý rad dlhov, ktoré v otvorenej alebo skrytej forme čakajú na vyriešenie. Ide napríklad o 330 mil. USD skrytých v bankovom sektore, 2,3 mld USD v úveroch so štátnymi zárukami, 1 mld USD v privatizačných dlhopisoch FNM, ďalších 55 mil. USD v dlhoch FNM, ktoré treba riešiť do konca tohto roka. Dlh v zdravotníctve dosahuje 300 mil. USD, 224 mil. USD sú dlhy prameniace z infraštruktúrnych projektov. Moody`s pripomína, že sa zatiaľ vôbec nezačalo s reformou dôchodkového systému. Okrem toho je tu 939 mil. USD daňových nedoplatkov a 900 mil. USD medzipodnikových dlhov. "Rozsah a rozmanitosť týchto dlhov sú dôležitými faktormi pri určovaní úverovej spoľahlivosti krajiny," zdôrazňuje na záver svojej výročnej správy o Slovensku agentúra Moody`s Investors Service.