Približne 1000 ľudí v pondelok v bieloruskej metropole Minsk žiadalo prepustenie bývalého bieloruského premiéra Michaila Čigira väzneného pre obvinenia zo sprenevery peňazí a kritizovalo prezidenta Alexandra Lukašenka. Bieloruská nacionalistická opozícia označila uväznenie Čigira za politicky motivované a trvá na tom, že obvinenia proti bývalému premiérovi sú vykonštruované. Na prepustenie Čigira vyzvali Bielorusko USA, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a Európska únia. Čigira zatkli bieloruské orgány 30. marca, iba deň po jeho registrácii ako kandidáta v neoficiálnych prezidentských voľbách organizovaných 6. - 16. mája opozíciou. Čigira obvinili zo sprenevery verejných finančných prostriedkov, ktorej sa mal dopustiť v čase, keď stál na čele Bieloruskej poľnohospodárskej banky na začiatku 90. rokov. V rokoch 1994 - 1996 Čigir zastával úrad premiéra.
LISTOVÉ BOMBY V RAKÚSKU
Po domácky vyrobené listové bomby pripravené na odoslanie a funkčné výbušniny odhalila polícia Horného Rakúska pri domovej prehliadke v byte 18-ročného muža v Langensteine v okrese Perg. Podľa agentúry APA, na listových zásielkach boli adresy rôznych politikov. Mladý muž, ktorý chcel zásielkami vyjadriť svoj "hnev nad prácou politikov", sa údajne označil za "fanúšika a obdivovateľa Franza Fuchsa", 49-ročného Štajerčana odsúdeného 10. marca na doživotie za atentáty rúrkovými a listovými bombami a iné zločiny. Nezamestnaný muž žil s matkou v hornorakúskom Langensteine. V ostatnom čase údajne trpel ťažkými depresiami a väčšinu času trávil vo svojej izbe, kde si vytvoril "dielňu" a zhotovoval výbušné a nástražné zariadenia a listové bomby. Políciu privolala matka výrobcu bômb, keď sa vrátil domov v silne podnapitom stave.
OBETE BANÍCKEJ
TRAGÉDIE NA UKRAJINE
Pondelková banícka tragédia pri ukrajinskom Donecku si podľa spresnených informácií vyžiadala až 39 obetí. Ďalších 49 ľudí muselo byť hospitalizovaných. Oznámila to včera televízna spoločnosť NTV. Príčinou tragédie v jednej zo šácht sa stal výbuch metánu. V čase explózie sa pod zemou nachádzalo približne 150 ľudí. Vyšetrovaním všetkých okolností katastrofy sa na mieste zaoberá osobitná štátna komisia na čele s prvým vicepremiérom Volodymyrom Kuračenkom.
ATENTÁT V ČEČENSKU
Pri bombovom útoku v čečenskom hlavnom meste Groznyj prišli včera o život najmenej štyri osoby a ďalší človek utrpel ťažké zranenia. Podľa agentúry Interfax obete pochádzajú z radov telesných strážcov čečenského muftiho Achmada Kadyrova, proti ktorému bol útok namierený. Podľa predbežných výsledkov vyšetrovania zapálil neznámy útočník nálož na ulici hlavného mesta práve vo chvíli, keď okolo prechádzal sprievod vozidiel najvyššieho moslimského duchovného Kadyrova. Pri explózii bol úplne zničený automobil telesných strážcov, vozidlo muftiho zostalo nepoškodené. Po výbuchu zostal na ulici hlboký kráter. V Čečensku, ktoré je oficiálne súčasťou Ruska, ale prakticky sa vymklo spod kontroly Moskvy, sa nedarí potlačiť zločinnosť a nezákonnosť. V marci sa uskutočnil neúspešný pokus o atentát na prezidenta Aslana Maschadova, ktorý vyviazol bez zranení. Atentát si vyžiadal jednu obeť a niekoľko osôb bolo zranených. (TASR, ČTK)