Podľa britského denníka The Independent hoci košický primátor nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu oprávnených voličov, už výsledok prvého kola potešil Západ, ktorý sa obával, že prvenstvo V. Mečiara by stiahlo tento národ na obežnú dráhu štátov ako Rusko a Ukrajina. Denník pripomína, že aj vojenská operácia NATO v Juhoslávii dokazuje, aké je nevyhnutné, aby Slovensko zostalo pod západným vplyvom. V prípade pozemnej operácie bude jeho územie strategicky nesmierne dôležité.
Hannoverische Allgemeine poukazuje na jasné víťazstvo R. Schustera v prvom kole volieb. Vzhľadom na publikované predvolebné prieskumy verejnej mienky boli pozorovatelia volieb prekvapení z presvedčivého odstupu košického primátora od populistického Mečiara. Mečiarova autoritárska vnútorná a promoskovsky orientovaná zahraničná politika spôsobila medzinárodnú izoláciu Slovenska.
Rudolf Schuster sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane novým slovenským prezidentom. Mečiar nemá podľa La Libre Belgique veľkú nádej uspieť v druhom kole a zaznamenať tak "comeback" osem mesiacov po svojej porážke. Expremiérovi sa však opäť podarilo zmeniť prvé priame voľby hlavy štátu na referendum o svojej osobe. Ak nedôje ku katastrofe, Slovensko 29. mája prekročí novú etapu v transformácii na právny štát a zvolí si za prezidenta "normálneho človeka". Belgický denník však uvádza obavy, že Slováci a najmä antimečiarovci zvyknutí na voľby v jednom kole vydali v sobotu možno už všetko a druhého kola sa už nemusia zúčastniť.
Die Presse konštatuje, že V. Mečiar ocenil "relatívne korektný" priebeh volieb. Po oznámení výsledkov apeloval R. Schuster na voličov, aby využili svoje volebné právo a zúčastnili sa v "čo najväčšom počte" aj druhého kola volieb. Svojich prívržencov rovnako mobilizuje aj Vladimír Mečiar.
Der Standard pripomína, že za R. Schustera sa v prvom kole vyslovilo až 96 percent občanov SR maďarskej národnosti, ku ktorej sa v SR hlási 11 percent obyvateľstva.
Podľa Neue Zürcher Zeitung prvé kolo voľby hlavy štátu ukázalo, že polarizácia, ktorá bola pre krajinu charakteristická v uplynulých rokoch, ešte stále pretrváva. Víťazstvo súčasnej vládnej koalície v minuloročných parlamentných voľbách považovali mnohí za hlasovanie v prospech politiky integrácie. Naproti tomu V. Mečiar, využijúc situáciu v Juhoslávii, vo svojej predvolebnej kampani zdôrazňoval, že pre Slovensko nie je potrebná aliancia NATO a "jeho špinavá vojna".
Die Welt uvádza, že západných diplomatov v Bratislave Schusterov náskok pred V. Mečiarom prekvapil a potešil. Víťazstvo expremiéra by mohlo znamenať "podstatný útlm" snáh širokej vládnej koalície pod vedením M. Dzurindu, ktorá sa od minuloročnej jesene snaží vyviesť Slovensko zo zahranično-politickej izolácie a doviesť krajinu do západných štruktúr.
Frankfurter Allgemeine Zeitung prezentuje názor, že druhé kolo už pravdepodobne neprinesie nijaké prekvapenia. Ku zmene by prišlo v prípade, keby sa veľké množstvo Schusterových prívržencov rozhodlo nezúčastniť sa druhého kola volieb.
Ako dôvod predpokladaného konečného víťazstva "znášanlivejšieho a prístupnejšieho" Schustera Süddeu-
tsche Zeitung uvádza fakt, že Slovákom sa už prestáva páčiť označenie "páriovia strednej Európy". Možno len dúfať, že voliči nepodľahnú fenoménu "aj tak je to všetko zbytočné", charakteristickému v poslednom období pre postkomunistickú spoločnosť a znovu pristúpia k volebným urnám.
V prípade, že R. Schuster zvíťazí v druhom kole prezidentských volieb, Slovensko už na summite v Helsinkách postúpi do prvej skupiny kandidátov na členstvo v EÚ, vyslovil pre Die Presse svoje presvedčenie rakúsky poslanec Európskeho parlamentu P. Rübig. (TASR, r)