bezpečnostných pravidiel je aj Turecko z hľadiska bežného turistu bezpečnou krajinou," hovorí sa v oficiálnom vyhlásení bratislavského ministerstva na Hlbokej ceste. V tom istom čase však bojové lietadlá NATO brázdia blankytné jadranské nebo, talianski rybári vo svojich sieťach nachádzajú trieštivé bomby a len niekoľko sto kilometrov od pobrežia kempov sa v stanových táboroch tiesnia státisíce vyhnancov z Kosova. Dva mesiace po začatí bombardovania Juhoslávie ponecháva vyhliadka na dovolenku v tieni bombardérov mnohých nadšených obdivovateľov krás Jadranu chladnými.
GRÉCI SA NEOBÁVAJÚ
"Počiatočnú nervozitu už nie je poznať," hovorí šéf pobočky gréckej štátnej centrály pre cestovný ruch vo Frankfurte nad Mohanom Platon Davakis. Situácia sa podľa neho stabilizovala a ani varovanie pred oneskorením letov nad Balkánom turistov neodráza. Grécka turistická centrála podľa Davakisa vidí asi 15-percentný rast záujemcov o dovolenku v tejto krajine. Keby nebola vojna, bola by vraj sezóna ešte lepšia. Damoklov meč však Davakis vidí v prípadnom vysadení pozemných vojsk v Kosove, o ktorom sa v USA a vo Veľkej Británii v posledných dňoch stále viac špekuluje. "Potom by to bolo niečo úplne iné," hovorí grécky turistický odborník.
TALIANI POBÚRENÍ
Na zhadzovanie bômb NATO vymedzilo v Jadranskom mori šesť zón s priemerom 18 kilometrov, niektoré z nich už v roku 1992. Zóny ležia v medzinárodných vodách a nie sú v blízkosti najčastejšie používaných námorných spojníc. Po tom, ako talianska tlač v minulých dňoch informovala o nálezoch trieštivých bômb pri pobreží pred letoviskami v oblasti Benátok, Rimini a Ancony, museli kancelárie odpovedať na množstvo znepokojených telefonátov. Hovorkyňa štátnej turistickej agentúry Christine Inverardiová uisťuje, že pláže uzatvorené nie sú. Nemecká cestovka TUI vyhlasuje, že zaznamenáva "vynikajúcu mieru objednávok ako v Taliansku, tak i v Grécku". Napriek tomu však mestská rada v Benátkach žiadala od primátora Massima Cacciariho, aby od NATO vymáhal odškodnenie za hospodárske straty. Bomby zhodené do severného Jadranu spôsobili "obyvateľstvu, hospodárstvu a obrazu mesta veľké škody", píše sa vo vyhlásení vydanom po zverejnení správ, že lietadlá NATO zhadzovali nepoužité bomby pred pristátím do mora. Taliansky minister životného prostredia Edo Ronchi sľuboval odškodnenie rybárskym združeniam, ktorých členovia bomby našli vo svojich sieťach.
CHORVÁTSKO SA OBÁVA
Výraznejšie zatiaľ vojnou v Kosove asi trpí len cestovný ruch v Chorvátsku. Nemecké cestovné kancelárie potvrdzujú, že rezervácie na máj a jún sa prakticky zastavili. Storná síce nie sú, avšak nové objednávky neprichádzajú, konštatuje hovorca jednej z najväčších cestovných kancelárií NUR Gunther Träger. Predstaviteľ ďalšieho nemeckého gigantu TUI Mario Köpers hovorí, že zo 100 turistov zamýšľajúcich ísť do tejto oblasti ich 95 požiadalo o zmenu destinácie.
TURECKU KAZÍ
IMIDŽ ÖCALAN
Rakúske cestovné kancelárie sa sťažujú na pokles záujmu svojich klientov nielen o Chorvátsko, ale tiež o Turecko. "Pre vojnu v Kosove a chystaný proces s kurdským vodcom Öcalanom sa rakúski turisti vyhýbajú týmto krajinám," hovorí Katja Polajnarová z kancelárie Österreichisches Verkehrsbüro.
"LETÍ" VRAJ
Obavy z ciest k Jadranu či vôbec do východného Stredomoria naopak ženú turistov zo západných krajín na západ stredomorského regióna. Nie je to vojna na Balkáne, ale tiež nestabilita v Turecku, ktorá vedie cestovné kancelárie k rastúcim objednávkam v Portugalsku, hovorí Eliderico Viegas, ktorý je šéfom združenia hotelov a turistických združení v juhoportugalskej oblasti Algarve. Vojenské operácie v srbskej provincii Kosovo tiež spôsobili, že mnohí milovníci morských pláží zo strednej Európy sa napokon rozhodnú stráviť svoju tohtoročnú dovolenku doma. Lákavou alternatívou sa pritom stávajú hory a pamiatky.
(ČTK, r)