rov východne od hlavného mesta, vyradená z prevádzky na dlhšiu dobu. Podľa srbskej agentúry bez prúdu zostala väčšina Belehradu, celé správne stredisko severosrbskej Vojvodiny Novi Sad a stredosrbský Kragujevac.
NATO vo včerajšom komuniké uviedlo, že letectvo, ktoré opäť neutrpelo žiadne straty, zasiahlo počas 62. dňa operácie sedem obrnených vozidiel, 12 mínometných a deväť delostreleckých postavení, niekoľko ďalších vojenských áut, radarové stanovište, veliteľské ústredie a tank. Zo strategických cieľov bombardovali lietadlá veliteľstvo zvláštnych policajných síl v Uroševaci a Prizrenu, muničné sklady v Gnjilane, Sremskej Mitrovici a Uroševaci, transformátory elektrickej energie v Niši, Drmne a Novom Sade, rozhlasový vysielač v Prištine a televízny vysielač v Kačaniku, letisko v Ponikve a skladisko nafty v Sombore.
Vedúci delegácie OSN, ktorá skúma skutočnú situáciu v Kosove, Sergio Vieira de Mello včera v čiernohorskej metropole Podgorica hovoril na základe skúseností z trojdňovej cesty po Kosove o jasných príznakoch potvrdzujúcich rozsiahle etnické čistky v tejto juhosrbskej oblasti. De Mello vyjadril hlboké pobúrenie nad praktikami srbských síl, ktoré podľa neho "vyháňajú albánske obyvateľstvo a zanechávajú za sebou vypálené domy a vyľudnené mestá". Ako ďalej povedal, Srbi neumožnili jeho tímu prístup na všetky miesta v Kosove, ktoré chcel navštíviť, no i tak mala delegácia možnosť hovoriť s mnohými vyhnanými Albáncami. Zaistenie ich bezpečnosti bude podľa de Mella najväčším problémom, s ktorým sa bude musieť Západ vyrovnať po skončení operácie. "Títo ľudia sa nevrátia, dokiaľ nebudú mať pocit istoty. Je zrejmé, že bez medzinárodnej prítomnosti sa nevrátia," dodal.
Generálny tajomník NATO Javier Solana včera v rozhovore pre španielsku tlačovú agentúru Europa Press uviedol, že sa už nebude uchádzať o post najvyššieho predstaviteľa aliancie v nasledujúcom funkčnom období.
Solana však nevylúčil možnosť, že jeho terajší mandát bude po skončení v decembri predĺžený ešte o niekoľko mesiacov. Vo veci omylov NATO, v dôsledku ktorých došlo v JZR k zbytočným obetiam na životoch, Solana uviedol, že operácia Spojenecká sila je "najstarostlivejšie riadenou vojenskou akciou v dejinách".
Nemecko prisľúbilo vyslanie ďalších 2000 príslušníkov armády (Bundeswehr) pre medzinárodné mierové sily v Kosove. Nemecký minister obrany Rudolf Scharping, ktorý včera rokoval v Macedónsku, to uviedol počas návštevy utečeneckého tábora v Čegrane. V súčasnosti je v Macedónsku dislokovaných 4000 nemeckých vojakov v rámci mierovej misie KFOR, ktorí plnia humanitné úlohy a ktorí by sa mali po diplomatickom vyriešení konfliktu premiestniť do Kosova a kontrolovať uplatňovanie mierového plánu.
Británia vyslala včera do Albánska svojho nedávno menovaného koordinátora na zisťovanie vojnových zločinov, aby sa stretol s utečencami a získal svedectvo pre medzinárodný súdny tribunál. Oznámil to včera britský minister obrany George Robertson.