Vláda pripravuje razantné opatrenia na zastavenie nepriaznivého vývoja ekonomiky. Zvýši sa dolná sadzba DPH, zavedie sa dovozná prirážka, zvýšia sa ceny elektriny, plynu, tepla, nájomného, cestovné, vodné a stočné. Po poslednom rokovaní vlády sa zdá, že by ich mohla podporiť aj SDĽ.
m Bude SDĽ podporovať všetky opatrenia, ktoré vláda avizuje?
"Sme za prijatie razantných opatrení, ktoré budú stabilizovať hospodárstvo v duchu programového vyhlásenia vlády. Nad rámec programového vyhlásenia vlády SDĽ nie je pripravená ísť. Ak má niekto predstavu, že pôjdeme nad rámec vyhlásenia vlády, treba sa rozprávať o niečom inom. K programu aj ekonomickému balíčku sme sa prihlásili a tomu, že sa balíček plní v časovom poradí na 37 percent, nie je na vine SDĽ, ale niekto iný."
m Práve politici SDĽ pred časom nesúhlasili s razantnými opatreniami. Prečo SDĽ na začiatku brzdila opatrenia, keď hovoríte, že sa k balíčku hlásite?
"Treba sa pozrieť do ekonomického balíčka, kto mal predložiť kalendár nábehu, korekcie a úpravy deformovaných cien. Predložený bol až minulý pondelok, hoci mal byť už pred mesiacom a pol. Rozhodovanie z večera na ráno nie je politika SDĽ. Ak niekto chcel robiť nekoncepčne, neustále len skákal z jedného miesta na druhé, tak u neho treba hľadať základnú chybu. Programové vyhlásenie vlády je o tom, že treba napraviť ceny, čo sme odsúhlasili v ekonomickom balíčku. Ale nie je možné predkladať návrhy na zmenu cien bez toho, žeby sa predložilo, aká je nákladová rentabilita v danej spoločnosti, aké vnútorné opatrenia sa v danom prirodzenom monopole spravia."
m Mal to predložiť vicepremiér Mikloš?
"Áno."
m Opatrenia, ktoré sa teraz navrhujú, sú podľa SDĽ v súlade s programovým vyhlásením vlády?
"Vecne boli zakomponované v programovom vyhlásení. Je otázka, ako ich treba rozložiť do času."
RICHARD FILIPKO