itelia politických strán.
JÁN BUDAJ, SDK: Podľa neho sa vláda rozhodla racionálne. V súčasnej hospodárskej situácii si bez razantných krokov neporadí nik, kto nemá dosť odvahy povedať občanom, aká je skutočná situácia slovenského hospodárstva. Občania, ktorí volili demokratov, nemajú ilúzie o tom, čo sa tu dialo uplynulé roky a dobre vedia aj to, že popri rozkrádaní majetku bola minulá vládna politika typická večným odkladaním závažných rozhodnutí v oblasti transformácie zruinovaného hospodárstva. Podľa Budaja sa vtedy hralo na populizmus, "aj keď všetci vedeli, že falošná ilúzia o hospodárskom zázraku sa raz musí skončiť".
BÉLA BUGÁR, SMK: SMK súhlasí s tým, aby sa ekonomická situácia oživila a aj s niektorými razantnejšími krokmi, ale najprv na tie jednotlivé kroky treba súhlas koaličnej rady a poslancov NR SR. Až potom by sa podľa predsedu SMK mal zverejňovať balíček konkrétnych razantných krokov. SMK dostáva návrh na prerokovanie až teraz, pričom ho už ekonomickí ministri verejne prezentovali, hoci ho nikto neschválil. Bugár je z toho zhrozený, pretože tak sa podľa neho politika nerobí. "Niektorí chcú byť ekonómami, ale nie sú politikmi," povedal.
OĽGA KELTOŠOVÁ, HZDS: Razantné ekonomické opatrenia, ak to vláda myslela vážne už pred voľbami, mali prísť podľa O. Keltošovej hneď po nástupe vlády, prvých sto dní, a mali byť uskutočňované v súčinnosti so sociálnymi kompenzáciami. Takto sa obáva znižovania životnej úrovne dvoch veľkých sociálnych skupín - mladých rodín a dôchodcov.
PAVOL HAMŽÍK, SOP: Tieto opatrenia mali byť podľa podpredsedu vlády a podpredsedu SOP urobené oveľa skôr a v prípade, že by boli urobené ešte v neskoršom termíne, mohlo by dôjsť k živelnému vývoju, ktorého dôsledky by sa naprávali oveľa ťažšie. (dam)