Minister zahraničných vecí a splnomocnenec generálneho tajomníka OSN pre krízu v Kosove Eduard Kukan sa včera vrátil do Bratislavy po prvom kole svojich pracovných rokovaní v Ženeve, New Yorku, vo Washingtone a v Moskve. Nielen laici, ale dokonca aj podpredseda vlády SR P. Hamžík sa nedávno v Škandinávii vyjadril, že v prípade Kosova je na scéne až "príliš veľa vyjednávačov". E. Kukan mu nepriamo odpovedal, keď konštatoval, že tak počas jeho stretnutí vo Washingtone, ako aj v Moskve sa "súzvučne hovorilo o tom, že v tejto etape riešenia kosovskej otázky hlavná úloha pripadá pánu Černomyrdinovi a (fínskemu prezidentovi) Ahtisaarimu, ktorí udržiavajú aj kontakty s Belehradom. Pani Albrightová zdôrazňovala, že vidí veľmi dôležitú a veľmi intenzívnu úlohu pre OSN v etape budúcej implementácie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN (BR), na ktorej v týchto chvíľach pracujú politickí riaditelia krajín G 8 vrátane Ruska".
Tí sa stretli už dvakrát nad textom vychádzajúcim z pôvodného mierového plánu skupiny G 8. O priebehu ich rokovaní je priebežne informovaný aj Belehrad a výsledok by mal byť prijateľný aj pre Čínu. Rezolúcia sa podľa Kukana "pripravuje na základe hlavy 7 Charty OSN a to sú donucovacie opatrenia", pričom BR je ako jediný orgán OSN schopná prijať rozhodnutia, ktoré sú členské štáty nútené vykonať.
Vo chvíli prijatia rezolúcie BR sa skončí mandát Černomyrdina a Ahtisaariho a do hry vstúpi OSN, reprezentovaná ním a Švédom C. Bildtom. Existujú však špekulácie, že Miloševič jednoducho opäť hrá so Západom iba o čas a rezolúciu nebude rešpektovať. E. Kukan vyjadril nádej, že Miloševič sa podriadi tentoraz už nie vôli NATO, ale OSN a svetové spoločenstvo nebude nútené prijať "tvrdé opatrenia". Už koncom mája by však mali byť vypracované presné plány aj na obávané nútené prezimovanie vyhnancov, ku ktorých realizácii by sa pristúpilo najneskôr v septembri.
Už sama skutočnosť, že svetové spoločenstvo opäť rokuje s Miloševičom, však môže byť považovaná aj za istý spôsob medzinárodnej rehabilitácie človeka, ktorý v minulosti vyvolal už nejednu podobnú krízu a nie je isté, či v budúcnosti nevyvolá ďalšie. "Obávam sa (toho), ale s tým OSN nemôže nič robiť," konštatoval šéf slovenskej diplomacie. Podľa neho budú krajiny Západu v budúcnosti realizovať pakt stability v juhovýchodnej Európe, "ťažko však možno očakávať, že budú pri jeho napĺňaní postupovať tak, aby posilnili vládu Slobodana Miloševiča".
JURAJ KITTLER