BELEHRAD, BRUSEL (TASR) - Vojenské lietadlá Severoatlantickej aliancie v noci na včera bombardovali juhoslovanské hlavné mesto Belehrad a jeho predmestia, pričom zasiahli nemocnicu, v ktorej zahynuli najmenej traja ľudia. Podľa juhoslovanských médií tri rakety aliancie zničili v nemocnici operačnú sálu, jednotku intenzívnej starostlivosti a záchranári museli evakuovať novorodencov a tehotné ženy z pôrodníckeho oddelenia.
K útokom došlo pár desiatok minút po tom, ako ruský emisár Viktor Černomyrdin ukončil rokovanie s juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom a odletel do Moskvy. S. Miloševič akceptoval princípy mierového plánu pre Kosovo vypracovaného začiatkom mesiaca štátmi G 8, ale požiadal o prerokovanie detailov s OSN priamo za účasti Belehradu. NATO včera uviedlo, že jedna zo siedmich bômb zacielených na vojenské kasárne v Belehrade minula svoj cieľ. Aliancia však odmietla povedať, či budova, ktorú zblúdilá strela zasiahla, bola nemocnica.
Taliansky premiér Massimo D`Alema sa včera v Bruseli vyslovil za prerušenie náletov NATO na Juhosláviu ihneď po vypracovaní návrhu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN na základe záverov bonnskej ministerskej schôdzky skupiny siedmich najvyspelejších štátov a Ruska. "Sme presvedčení, že prerušenie útokov bude nevyhnutné po dosiahnutí dohody na texte rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN," povedal D`Alema po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Javierom Solanom a Radou NATO.
Podľa talianskej vlády by potom tento spoločný návrh rezolúcie mala prijať Bezpečnostná rada OSN a predložiť Belehradu, ktorý by mal naň ihneď odpovedať. Ak Belehrad odmietne aj túto rezolúciu OSN, potom by malo dôjsť k obnoveniu vojenskej operácie proti Juhoslávii.
Taliansky premiér, ktorého vláda čelí veľkému tlaku verejnosti, ako aj talianskeho parlamentu na zastavenie útokov NATO, nepožaduje, aby prerušeniu bombardovania predchádzalo stiahnutie všetkých juhoslovanských vojsk z Kosova. "K prestávke v útokoch môže teda dôjsť ešte pred tým, ako sa Belehrad požiadavkám rezolúcie BR OSN podrobí," povedal D`Alema. K stiahnutiu juhoslovanských síl z Kosova musí podľa neho dôjsť v rámci dohody.
Generálny tajomník NATO Javier Solana talianskeho premiéra ubezpečil, že aliancia sa bude jeho návrhom veľmi vážne zaoberať. D`Alema si myslí, že politické riešenie kosovského konfliktu možno hľadať dvoma cestami. Prvým spôsobom sú priame rokovania s Belehradom, teda to, čo podľa neho robí ruský splnomocnenec Viktor Černomyrdin. Druhým prostriedkom je prijatie rezolúcie, s ktorou bude súhlasiť aj Rusko a Čína. D`Alema však poprel, že sa tento jeho návrh kryje s postupom, ktorý od začiatku presadzovalo Rusko a Čína.