Nepoužité nálože, ktoré lietadlá NATO pri návrate z Juhoslávie vypúšťajú pred pristátím na základni v Aviane do Jadranského mora, sa môžu za istých okolností dostať až na talianske a chorvátske pláže. Obe krajiny na možné nebezpečenstvo upozornili ako prví rybári, ktorí asi pred desiatimi dňami začali nachádzať vo svojich sieťach nevybuchnuté nálože tzv. fragmentačných bômb. Zatiaľ čo Chorvátsko len formálne požiadalo alianciu, aby sa po skončení vzdušných vojenských akcií postarala o vyčistenie pobrežia, na talianskej strane sú protesty omnoho razantnejšie.
Ak bude fúkať vietor od východu, o mesiac dosiahnu nálože Sottomarinu, ak začne viať z juhu horúce africké schirocco, spodné prúdy ich zanesú smerom k Jesolu, tvrdia rybári z Chiogge, ktorí už na vlastnej koži pocítili vedľajšie následky bombardovania. Už druhý týždeň sa ani jeden z nich neodváži vyplávať na more a žiadajú od aliancie odškodné najmenej 50 miliárd lír. Doteraz nájdené nálože s veľkosťou plechovky od piva však "cestujú" po morskom dne rýchlosťou asi 10 míľ za hodinu a nemecký týždenník Bild konštatoval, že jadranské pláže sa môžu už čoskoro stať nebezpečnými aj pre dovolenkárov, proti čomu talianski majitelia plážových zariadení a hotelov dôrazne protestujú. "Doteraz nebola uzatvorená jediná talianska pláž," tvrdí jeden z predstaviteľov vlády v Ríme. Taliansky minister životného prostredia Edo Ronchi aj napriek tomu vyzval NATO, aby "nerobilo zo Stredozemného mora vojenské smetisko" a zverejnila presný počet a typ náloží, ktoré vypustilo do Jadranského mora.
Svoju polievočku na celej záležitosti si chce prihriať aj separatista Bossi. Veď práve v Chioggi ústi do mora rieka Pád, ktorá dala meno aj jeho legendárnej Padánii. "D`Alema chcel vojnu a D`Alema za ňu bude aj platiť," vykrikuje ako zmyslov zbavený na protestnom mítingu chioggských rybárov na adresu súčasného premiéra. Umberto Bossi sa okamžite stáva samozvaným hovorcom chioggských rybárov, ktorý chce obhajovať ich záujmy v "zlodejskom Ríme". Do chioggských vôd medzitým doplávala loď na vyhľadávanie mín Sapri, ktorá na morskom dne asi 30 námorných míľ od brehu objavila väčšie množstvo nevybuchnutých náloží, a benátska prokuratúra začala vyšetrovanie proti "neznámemu páchateľovi", ktorý zanedbal svoju povinnosť oznamovať hroziace nebezpečenstvo a priamo ohrozil životy ľudí. (r)