. Polovicu tvoria poslanci Spolkového snemu, druhú polovicu určia politické strany v jednotlivých spolkových krajinách v pomere, v akom uspeli v posledných krajinských voľbách. Najviac voličov vysiela do Berlína sociálna demokracia (SPD), je medzi nimi i bývalý spolkový kancelár Helmut Schmidt, ale aj útočník zostupujúceho ligového futbalového mužstva z Bochumu Stefan Kuntz. Kresťanskí demokrati vyslali voliť priateľa bývalého spolkového kancelára Helmuta Kohla, trénera úradujúceho majstra ligy Otta Rehagela z FC Kaiserslautern. I medzi voličmi CSU je známy športovec, najúspešnejší sánkarský pretekár všetkých čias Gustav Hackl.
Najväčšiu šancu na zvolenie má kandidát SPD Johannes Rau (68). Jeho vymenovaniu predchádzali spory. Predovšetkým ženy žiadali, aby SPD kandidovala prezidentku Spolkového ústavného súdu Juttu Limbachovú. Vtedajší predseda Oskar Lafontaine však Rauovi prezidentskú kandidatúru sľúbil, ak po 20 rokoch uvoľní predčasne funkciu ministerského predsedu Severného Porýnia-Vestfálska mladšiemu Wolfgangovi Clementovi. Rau pred piatimi rokmi neúspešne kandidoval proti R. Herzogovi. Rázne odmietol správy médií, že je vážne chorý. Nevyvrátil síce informácie, že sa bude musieť podrobiť vážnej operácii brušnej aorty, ale táto operácia vraj nie je riziková, rovnako ako nebolo pred rokmi odobratie ľavej ľadviny postihnutej rakovinovým nádorom.
Donedávna mal Rau značnú šancu na zvolenie už v prvom kole. Vyše šesťdesiat voličov-postkomunistov mu chcelo až do útoku NATO proti Juhoslávii dať svoj hlas. Potom vedenie Strany demokratického socializmu vyhlásilo SPD za stranu podporujúcu vojnu a postavilo vlastnú kandidátku. Teologička Ute Ranke-Heinemannová (71), je prakticky bez šance. Je dcérou prvého spolkového prezidenta za SPD Gustava Heinemanna a tetou manželky protikandidáta Johannesa Raua. Po prvýkrát sa jej meno objavilo na verejnosti v 70. rokoch, keď jej ako prvej žene prednášajúcej katolícku teológiu cirkevné úrady odobrali súhlas na výučbu: presviedčala študentov o chybnom výklade cirkvi v otázke Ježišovej matky.
Prekvapiť môže kandidátka kresťanských demokratov a socialistov, profesorka Technickej univerzity vo východonemeckom Ilmenau Dagmar Schipanská (55). Matka troch detí, ktorá nie je členkou žiadnej politickej strany, nezískala v bývalej NDR profesúru, keď odmietla vstúpiť do komunistickej strany. Až v roku 1990 majiteľku piatich svetových patentov vymenovali za profesorku a ako prvá žena v Nemecku sa stala predsedníčkou Vedeckej rady nemeckých univerzít. Predovšetkým medzi obyvateľmi východonemeckých spolkových krajín si získala značné sympatie. Prekvapením by mohol byť jej výsledok i preto, že niekoľko voličiek SPD a voličov strany Zelených naznačilo, že by jej mohli dať svoj hlas.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)