Aká je dnešná podpora pre koalíciu a pre opozíciu *Prezidentské voľby 1999 v krajine s dvoma svetmi

Aby sme mohli po prvom kole volieb prezidenta SR vyhodnotiť podporu obyvateľstva pre dnešnú koalíciu či opozíciu a zachytiť aj zmeny od minuloročných parlamentných volieb, urobíme niektoré zjednodušujúce spočítania. Silu súčasnej koalície vyjadríme v ...

Aby sme mohli po prvom kole volieb prezidenta SR vyhodnotiť podporu obyvateľstva pre dnešnú koalíciu či opozíciu a zachytiť aj zmeny od minuloročných parlamentných volieb, urobíme niektoré zjednodušujúce spočítania. Silu súčasnej koalície vyjadríme v prípade parlamentných volieb ako spojenie podpory pre SDK, SDĽ, SMK a SOP, v prípade prezidentských volieb ako spojenie podpory pre R. Schustera, M. Vášáryovú, J. Šveca a M. Kováča. Silu terajšej opozície zachytíme v prvom prípade ako zlúčenie hlasov pre HZDS, SNS, KSS a ZRS, v druhom prípade hlasov pre V. Mečiara, J. Slotu, I. Mjartana, B. Zalu, J. Demikáta a J. Lazarčíka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Žiadny z ďalej použitých údajov nepochádza z výberového zisťovania, ale z úplných a definitívnych volebných štatistík, ktoré spracoval Štatistický úrad SR. Údaje volebnej štatistiky teda nie sú poznačené žiadnou výberovou chybou.

Podpora pre terajšiu koalíciu sa zmenšila z 58,1 percenta (podiel na platných hlasoch v septembri 1998) na 55 percent (v polovici mája 1999). Podpora pre terajšiu opozíciu sa zväčšila zo 40,2 percenta na 45 percent. Vzhľadom na rozdielnu volebnú účasť "vtedy a dnes" je zmysluplné vyjadriť posuny aj v absolútnych početnostiach. Obe zoskupenia takto stratili, stratili však v rôznej miere. Dnešnej opozícii klesli hlasy z 1,349 mil. na 1,327 mil. (index 98,4), dnešnej koalícii z 1,953 mil. až na 1,621 mil. (index 83,0)! Z celkového poklesu počtu platných hlasov o 411-tisíc dnešná opozícia "pustila" 22-tisíc, dnešná koalícia až 332-tisíc. Nezodpovedanou otázkou zostáva, koľko voličov odišlo po "strate náklonnosti" a koľko z nich má na svedomí obyčajná laxnosť vo voľbách. Zatiaľ čo skóre jesenného zápasu bolo 58 : 40 (zo 100 percent platných hlasov, doplnok do 100 percent predstavovali hlasy pre iné drobné strany) v prospech dnešnej koalície, prvé májové stretnutie vyhrala dnešná koalícia už iba pomerom 55 : 45.

SkryťVypnúť reklamu

Mečiarovi prívrženci chodia

do volebných miestností radi

Slovensko je spoločnosťou s vnútorne rozdielnou politickou kultúrou, niektoré prostredia svojimi hodnotami, názormi a volebným správaním inklinujú k natoľko iným smerom, až sa niekedy zdá, ako keby išlo o dva hodnotové svety. Vo voľbách od roku 1994 až po terajšie prezidentské voľby dôležitú úlohu vždy zohrala rozdielna volebná účasť z jednotlivých prostredí. Mestá mávajú nižšiu volebnú účasť ako vidiecke obce (v mnohých iných krajinách je to však opačne!). Keďže vo vidieckom prostredí sa vcelku zjavne dobre darí stranám z "mečiarovského košiara", tamojšia vyššia volebná účasť im silne nahráva. Na druhej strane dnešná koalícia má najsilnejšiu podporu v mestskom a najmä veľkomestskom prostredí, tam je však rekordne vysoké zastúpenie tých ľudí, ktorí voliť nechodia. Výnimkou boli parlamentné voľby 1998, keď dramatická situácia, občianska kampaň a mediálne invencie dokázali jednorazovo takmer vyrovnať volebnú mobilizáciu v mestách na úroveň tej vidieckej. (Tabuľka 1)

SkryťVypnúť reklamu

Volebná účasť bola vo všetkých spomenutých voľbách najvyššia v najmenších obciach a najnižšia v najväčších mestách. Vo voľbách 1994 bol tento rozdiel mimoriadne veľký (22 percentuálnych bodov) a aj to napomohlo, že vtedajšie voľby vyhrali strany voličsky opreté o vidiek. Vo voľbách 1998 sa podarilo uvedený rozdiel takmer vyrovnať (bol iba 7 bodov) a to pomohlo víťazstvu strán podporovaných zvýšene v mestskom prostredí. Prvé kolo prezidentských volieb v máji 1999 vysiela varovné signály: volebná účasť z uvedených prostredí sa podobá väčšmi situácii z roku 1994 než situácii z roku 1998.

Úspešnosť kandidátov

v mestách a na vidieku

Niektoré strany a politici sú obľúbení najmä vo vidieckom prostredí, iné v mestskom. Je to tak z triviálneho dôvodu: väčšina mestských ľudí uvažuje politicky inak ako väčšina vidieckych obyvateľov, obe väčšiny sú inak "nastavené". Sú však aj také strany a politici, ktorí sú vyrovnane populárni (rovnako málo či rovnako veľmi) v jednom i druhom prostredí. Pozrime sa, ako to tentoraz dopadlo s "našimi" kandidátmi! (Tabuľka 2)

SkryťVypnúť reklamu

Prevládajúce vidiecke voličské zakotvenie je zreteľné u V. Mečiara, slabšie sa prejavilo aj u J. Slotu. Im obom (a pokiaľ vynecháme J. Demikáta, tak len a iba im dvom) zároveň pomáhala nadpriemerná volebná účasť v tomto prostredí. Mestskými voličmi sa vyznačovala obzvlášť M. Vášáryová a R. Schuster, nižšia volebná účasť mestských voličov bola však jedným z momentov, ktoré im zamedzili dosiahnuť lepší výsledok.

Súhrnnejšie potom vidíme, že v prostredí vidieckych obcí (až po hranicu 5000 obyvateľov) je dnes opozícia celkove silnejšia alebo aspoň obdobne silná ako koalícia. V mestskom prostredí, ktoré je v sociálnej štruktúre Slovenska nadpolovične zastúpené, vyzerá situácia inak, podpora pre dnešnú koalíciu mierne až zreteľne prevažuje. "Skóre zápasu" v najmenších obciach je 57 : 43 (zo 100 percent) pre opozíciu, v najväčších mestách 73 : 28 pre koalíciu!

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, existuje nemálo regionálnych a lokálnych výnimiek z toho, čo popisujeme. Mestá na hornom Považí sú výrazne sýtené "regionálnym mečiarovským kultúrnym kódom" a na druhej strane dediny s početným maďarským obyvateľstvom nemajú dôvod, prečo by sa mali správať podľa prevažujúceho slovenského vidieckeho politického vzorca - ten iný slovenský vzorec, mestský je im bližší.

Regionálne bašty

Veľká regionálna rozdielnosť je ďalšou silnou črtou volebného správania na Slovensku. Skrátka, k faktoru veľkosti obce (malé obce až veľké mestá) musíme pridať faktor umiestnenia tej-ktorej obce na území Slovenska. Okresné bašty jednotlivých kandidátov a zoskupení podľa výsledného pomeru síl nasledujú. (Tabuľka 3)

Podpora pre dnešnú opozíciu je najsilnejšia v stáčajúcom sa teritoriálnom páse od Kysúc a hornej Oravy cez horné Považie a horné Ponitrie smerom k Detve. Od roku 1992 sa podpora pre HZDS a SNS strategicky oslabuje v časti stredoslovenského priestoru a HZDS rozširuje svoje enklávy na severovýchodnom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora pre dnešnú koalíciu je najsilnejšia jednak v mestských okresoch Bratislavy a Košíc, jednak na etnicky zmiešanom území. Maďarská podpora SMK a tým politikom, ktorí sa orientujú občiansky a neútočia na menšiny, je samozrejmá. Popri Maďaroch žije v etnicky zmiešaných okresoch ešte väčší, Maďarov prevyšujúci počet Slovákov. Aj medzi nimi samotnými (t. j. iba medzi etnickými Slovákmi z etnicky zmiešaných okresov) je miera podpory pre HZDS i SNS celkove nižšia ako medzi Slovákmi z iných oblastí Slovenska.

Pozrime sa teraz na volebnú účasť v okresoch. (Tabuľka 4)

Rozdiely podľa okresov nie sú také výrazné ani také jednoznačne indikatívne ako rozdiely podľa veľkostných skupín obcí. Celkove však predsa len vidíme, že najvyššia účasť bola v mečiarovských okresoch, najnižšia účasť zväčša v okresoch nemečiarovských.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vyhrať vo väčšine okresov:

aj tak sa dá

Po prvom kole prezidentských volieb zaznel niekoľkokrát argument, že V. Mečiar bol najúspešnejším kandidátom v 40 okresoch, zatiaľ čo R. Schuster iba v 39 okresoch. Ak spočítame podporu opozícii a koalícii, tak ako robíme tu, dostaneme sa dokonca k pomeru 41 okresov pre opozíciu a 38 okresov pre koalíciu. Prvé i druhé čísla však treba doplniť dôležitým vysvetlením. Keď v roku 1996 presadila koalícia HZDS, SNS a ZRS nové územnosprávne členenie Slovenska, "vyrobila" členením mnoho nových okresov najmä v priestoroch so silnou podporou pre HZDS; naopak, nápadne veľké a nerozčlenené okresy ponechala na území so silným zastúpením maďarskej menšiny. Svedčia o tom výsledky, ktoré HZDS a Maďarská koalícia dosiahli ešte skôr, v roku 1994, na teritóriu neskorších okresov s novoustanovenými sídlami a na teritóriu okresov so sídlami pôvodnými. (Tabuľka 5)

SkryťVypnúť reklamu

Takéto stranícke kreslenie hraníc okresov sa v prvom kole prezidentských volieb premietlo do početnej prevahy "opozičných okresov" nad okresmi "koaličnými" a pravdivá informácia o tejto početnej prevahe sa propagandisticky využíva. Doplňme ju preto vecne inou pravdivou informáciou: v 41 "opozičných okresoch" žije spolu 2,333 mil. obyvateľov, v 38 "koaličných okresoch" je to však až 3,052 mil. obyvateľov.

Zápas o režim

Ak sme tu spočítavali podporu jednotlivých prostredí pre dnešnú koalíciu a opozíciu, treba niečo pripomenúť. Napriek všetkým vnútorným rozdielnostiam, ktoré nájdeme u tých druhých, ale obzvlášť u prvých, obe vyjadrujú také odlišné smerovanie, až sa dá hovoriť o pokračujúcom zápase o režim. To je situácia, ktorá v konsolidovaných demokraciách nevystupuje a dilema voľby tam má preto inú, menej dramatickú podobu.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, vníma rozdiely medzi jednotlivými kandidátmi z prvého i z druhého kola. Ich zaradenie ako reprezentantov jednej či druhej skupiny sa môže niektorých dotknúť a pre iných môže byť až neodôvodnene lichotivé. Isté zjednodušenia sú však potrebné. Navyše, v popredí našej pozornosti nie sú kandidáti, ale inklinácie ich voličov. V tomto momente a pri všetkých obmedzeniach terajšej voľby rozhodujú ešte stále oni - "oprávnení voliči".

VLADIMÍR KRIVÝ

(Autor je sociológ)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 130
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 874
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 382
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu