Kosovská kríza pokračuje už druhý mesiac a okrem úvah o nasadení pozemných jednotiek sa čoraz častejšie začína diskutovať o územnom usporiadaní Kosova po skončení konfliktu. Miloševič presadzuje zachovanie územnej integrity alebo rozdelenie Kosova na srbskú a albánsku časť, Kosovčania sú zasa za odtrhnutie od Juhoslávie.
m Jedným zo zatiaľ nedoriešených problémov po skončení kosovskej krízy je povojnové usporiadanie Kosova. Uvažuje sa o troch variantoch. Odtrhnutie Kosova od Juhoslávie, rozdelenie na albánsku a srbskú časť a zachovanie územnej celistvosti. Ktorú alternatívu presadzuje NATO?
"Nemáme jednotné riešenie situácie v Kosove. Podľa môjho názoru aj podľa názoru NATO je našou snahou dosiahnuť celoregionálnu stabilitu. Prvým predpokladom je vytvorenie takých podmienok, aby sa utečenci mohli vrátiť do svojich domovov dobrovoľne a bezpečne. Je to dôležité pre ľudskú spravodlivosť aj pre regionálnu stabilitu. Musíte sa pozrieť na to, prečo utečenci opustili krajinu. Hlavným dôvodom úteku z vlasti bola snaha uniknúť tlaku vojenských ozbrojených zložiek. Bolo by teda naivné myslieť si, že sa utečenci vrátia do Kosova dobrovoľne bez zabezpečenia ochrany."
m Podľa analytikov NATO by len na ochranu utečencov bolo potrebných 30-tisíc vojakov. Je to tak?
"Áno, minimálne."
m Neodpovedali ste mi však, ktorý zo spomínaných variantov bude NATO presadzovať.
"Ponúkajú sa uvedené tri riešenia. Kosovčania sa však musia sami rozhodnúť, ktoré z nich by im vyhovovalo najviac. Bude treba začať s ochranným protektorátom OSN, potom nastúpi rekonštrukcia oblasti pod patronátom EÚ a až potom sa môže uvažovať o politickom usporiadaní. Veľa závisí od toho, či v Belehrade bude demokratická vláda."
m Táto podmienka veľa alternatív neposkytuje.
"Členské štáty NATO sa zhodujú v názore, že Miloševič musí v prvom rade súhlasiť s piatimi požiadavkami dohody v Rambouillet. Tá poskytuje trojročné prechodné obdobie na upokojenie. Na konci tohto obdobia je pre mňa nepredstaviteľná voľba Kosovčanov, že budú časťou Srbska, ak nedôjde k politickým zmenám v Belehrade, nezmení sa vláda a nebude iný, demokratický režim. Nemôžeme predpokladať, čo sa stane, môžeme sa len snažiť o čo najlepšie riešenie súčasnej situácie."
DANIEL VRAŽDA