m letáky vyzývajúce vojakov juhoslovanskej armády na dezerciu. Napríklad na jednom letáku sú vyobrazené bojové vrtuľníky Apache, ktoré chce NATO nasadiť v Kosove v boji proti pozemným jednotkám. Sprevádza ich text: "Nečakajte na nich. Odíďte čo najrýchlejšie z Kosova, nepočúvajte ilegálne rozhlasové stanice prezidenta Slobodana Miloševiča." Letáky tiež varujú, že NATO zaútočí zo všetkých strán, zo vzduchu, z mora i zo zeme. "Zostať v armáde (juhoslovanskej) znamená zomrieť," hlása ďalší leták. Spojenci majú informácie o tom, že v posledných dňoch dezertovali z juhoslovanskej armády v Kosove najmenej tri prápory. Odhaduje sa, že jeden prápor môže mať 800 až 1000 mužov. Tieto informácie sú podľa spojencov spoľahlivým dôkazom pokračujúceho rozkladu morálky juhoslovanských ozbrojených síl rozmiestnených v Kosove. Armáda JZR obvinila účastníkov najnovších protiarmádnych demonštrácií v Kruševaci, ktorí žiadali návrat svojich blízkych z vojny v Kosove a skončenie bojov, zo zrady. Väčšina juhoslovanských médií sa o protestných demonštráciách, ktoré trvajú už tri dni, nezmienila. Srbskí nacionalisti včera zaútočili v Belehrade na sídlo Demokratickej stany Zorana Djindjiča. Hádzali na budovu kamene a vajíčka a kričali "fašisti, zradcovia, nedáme Kosovo a zabijeme Djindjiča". Aj keď v blízkosti demonštrantov stáli tri policajné autá a pol tucta policajtov, proti vyčíňaniu demonštrantov nezasiahli. Srbská štátna televízia obvinila minulý týždeň Djindjiča, ktorý sa teraz z bezpečnostných dôvodov zdržiava v Čiernej Hore, a tiež reformátorského prezidenta Čiernej Hory Mila Djukanoviča zo "zrady a zo spolupráce s agresorom".
Taliansky premiér Massimo D‘Alema včera vyhlásil, že sa treba usilovať o zastavenie náletov NATO na Juhosláviu. "Rozhodnutie o pozastavení (vzdušných úderov) je rozhodnutie, pre ktoré sa musí niečo urobiť." Toto rozhodnutie by podľa jeho názoru malo byť súčasťou politických "rokovaní založených na ústrednej úlohe Spojených národov". Generálny tajomník NATO Javier Solana pripustil v rozhovore pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung možnosť dočasného zastavenia paľby zo strany aliancie. "Za jednoznačných podmienok je aliancia myšlienke dočasného zastavenia paľby otvorená," povedal Solana. Základou podmienkou podľa neho je, že juhoslovanský prezident Miloševič vyšle "jasný signál", že srbské jednotky budú z Kosova stiahnuté. "Miloševič musí začať so sťahovaním a to musí byť overiteľné," dodal.
Včera sa po dvoch dňoch inenzívnych rokovaní skončila trojstranná rusko-americko-fínska schôdzka o Kosove, bez toho, aby sa dosiahol konečný zhodný návrh na urovnanie krízy. Jej účastníci sa ale dohodli na pokračovaní rokovaní dnes v Moskve. Na rokovaní sa zúčastnili fínsky prezident Martti Ahtisaari, ruský splnomocnenec pre Juhosláviu Viktor Černomyrdin a námestník ministerky zahraničia USA Strob Talbot. Dnes má do Moskvy pricestovať aj osobitný splnomocnenec generálneho tajomníka OSN pre Balkán, minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.