Čitatelia si určite všimli, že počas zápasov na svetových i domácich turnajoch si hráči menia rakety, z "bagov" vyberajú rakety novo vypletené, ba dokonca i v priebehu stretnutia si dajú vypliesť raketu. Každý tenista totiž potrebuje raketu pripavenú optimálne pre daný zápas a výplety počas dlhých zápasov povoľujú - strácajú napnutie zo začiatku súboja.
Rakety sa vypletajú rozlične v závislosti od podmienok, v akých sa turnaj hrá. Hráč si dáva raketu pripraviť aj podľa štýlu hry, aký preferuje. Napríklad naša jednotka Karol Kučera, známy svojou "mačkovitou" hrou, má rakety určite mäkšie vypletené ako napríklad Holanďan Richard Krajicek, ktorého hra je postavená na tvrdosti každého úderu. Tvrdosť vypletenia treba prispôsobiť aj ročnému obdobiu a vonkajšej teplote. V letných mesiacoch preto treba vypletať asi o 1-2 kilopondy tvrdšie ako na jar a jeseň, pretože pri vyšších teplotách lopty viac lietajú. Počas zimnej halovej sezóny môže byť raketa takisto tvrdšie vypletená, a to pre stálosť teploty, ako aj pre kvalitu povrchu, keďže v halách bývajú väčšinou rýchlejšie povrchy, ako je antuka. Platí zásada, že na pomalom povrchu (napr. antuka) má byť raketa vypletená mäkšie ako na rýchlejšom povrchu (napr. supreme).
Ďalej treba rozlišovať medzi strunami prírodnými a umelými. Rozdiel medzi nimi je v tom, že struny prírodné, tzv. črevá, sú "ohľaduplnejšie" k hráčovi, šetria kĺby a šľachy pred otrasmi spôsobenými nárazom lôpt a poskytujú lepší cit pre loptu. Asi 70 percent hráčov svetovej stovky dáva prednosť strunám prírodným pred umelými. Ich cena je však približne osemkrát vyššia ako cena strún umelých, preto sú pre klubových hráčov slovenského rebríčka, ako aj rekreačných hráčov takmer nedostupné. No v súčasnosti sa umelé struny tak zdokonalili, že dosahujú parametre prírodných strún, a preto stále viac a viac svetových hráčov hrá s tzv. silónmi.
Každý hráč si musí nájsť výplet, ako aj tvrdosť napnutia podľa chuti tak, aby mu tenisová hra pôsobila radosť a potešenie. BRANISLAV GÁLIK
(Autor je bývalým daviscupovým reprezentantom SR)