BRATISLAVA (SME - dd) - Ministerstvo financií SR, ktoré zabezpečuje obsluhu štátneho dlhu, naráža v týchto dňoch na reálne problémy pri získavaní úverových zdrojov na jeho prefinancovanie. Spôsobuje to jednak skutočnosť, že NBS prijala formálne prekážky možnosti financovať štát z jej zdrojov, ako aj napätá situácia na slovenskom finančnom trhu. Táto kombinácia sa prejavila v neúspechu aukcie štátnych dlhopisov a pravdepodobne sa ďalej prejaví v nutnosti platiť dočasne aj vyššie úroky.
Pred včerajšou aukciou štátnych dlhopisov si ministerstvo financií ako podmienky stanovilo maximálny úrokový výnos 16 % a maximálny objem emisie 3 mld Sk. Výsledkom však bolo, že za úrok do 16 % sa predali len dlhopisy v objeme 80 mil. Sk. To je asi 2,6 % uvažovaného objemu emisie, teda výrazný neúspech. "Vzhľadom na to, že sme cenu určili už dávnejšie, iný výsledok sme ani očakávať nemohli. Podmienky na finančnom trhu sa totiž medzitým výrazne zmenili," povedala v rozhovore pre SME ministerka financií SR Brigita Schmögnerová. "Nemôžeme byť týmto výsledkom nadšení. Máme však aj iné možnosti získavania zdrojov," dodala. Ministerka financií rokuje o aktuálnych problémoch s vedením Národnej banky Slovenska. Jej cieľom je iniciovať mimoriadne zasadnutie Bankovej rady NBS, ktoré by rozhodlo o poskytnutí krátkodobej pôžičky štátu od NBS. Ak by však táto možnosť nevyšla, bude si musieť štát požičať na trhu. "Už sme vypísali na zajtra aukciu krátkodobých, 14-dňových štátnych pokladničných poukážok," oznámila B. Schmögnerová.
"Je samozrejmé, že banky do tejto aukcie pôjdu. Dá sa však predpokladať, že to nebude lacné," povedal na margo aukcie díler Slovenskej sporiteľne Radoslav Stopiak. Podľa všeobecného názoru na trhu bude musieť štát krátkodobo akceptovať aj vyššie úrokové sadzby, čoskoro však môže začať tlačiť na ich pokles. "Vysoké sadzby na trhu sú len dočasným výkyvom, ktorý v týchto dňoch kulminuje. Neradi by sme preto pre jednorazový výkyv zahodili niekoľkomesačné snaženie o zníženie úrokov," povedala na margo nákladov na obsluhu štátneho dlhu B. Schmögnerová. "V žiadnom prípade už nechceme viesť úroky pre štát nižšie ako boli doteraz. Úroveň okolo 16 % považujeme aj naďalej za prijateľnú tak pre nás, ako aj pre banky. V minulých týždňoch bol dopyt aj pri nižších ako 16-percentných sadzbách, takže nemáme dôvod na tejto stratégii niečo meniť," dodala.
Na to, aby v budúcnosti podobné výkyvy neohrozovali finančnú pozíciu štátu, bude musieť podľa názoru dílerov dôjsť k stabilizácii medzibankového trhu. "Súčasný hektický stav nespôsobil ani štát, ani NBS, ale samotné banky. Bola tu jedna, v podstate nie až taká veľká klientska objednávka a tá paralyzovala celý trh," povedal pre SME díler ING Barings Rastislav Živor. Podľa R. Stopiaka zo Slovenskej sporiteľne môže stabilizáciu trhu spôsobiť zmena spôsobu riadenia menovej politiky. "Ak by tu bol nástroj, ako je vo svete bežne používaná refinančná reposadzba, dala by sa očakávať stabilita," dodal.