BRATISLAVA (SME - dd) - Menovú a kurzovú politiku Národnej banky Slovenska, ako aj komunikáciu tejto inštitúcie s vládou podrobila včera tvrdej kritike ministerka financií SR Brigita Schmögnerová. Podľa jej slov NBS svojím pôsobením v posledných dňoch, predovšetkým nedodaním likvidity vo štvrtok 13. mája, "zmarila polročné úsilie o zníženie úrokových sadzieb".
Za nesprávny označila prístup NBS, ktorá sa snaží podporovať kurz koruny len cez peňažný trh, a nie priamymi intervenciami na devízovom trhu. "Ja rozhodne nevidím úrokové sadzby ako jediný nástroj na udržanie kurzu koruny," vyhlásila. Zároveň poukázala na to, že vysoké úrokové sadzby veľmi škodia podnikom a tým aj ekonomike ako celku. "Otázka nestojí, či chceme nízke úrokové sadzby, alebo stabilnú korunu. Dá sa dosiahnuť určitá úroveň úrokov a určitá hodnota koruny. Veď sme deklarovali, že už nechceme ísť ďalej so znižovaním sadzieb," povedala Schmögnerová, ktorá za prijateľné označila úrokové sadzby okolo 16 %. Skutočnosť, že pri priamych intervenciách by NBS míňala svoje devízové rezervy, ktoré aj bez toho nedosahujú požadovanú úroveň trojnásobku mesačného dovozu, pritom Schmögnerová nepovažuje za dostatočný dôvod na odmietanie intervencií. Poukázala najmä na to, že devízové rezervy centrálnej banky zatiaľ nezaznamenávajú prílišný pokles. Od konca marca podľa oficiálnych údajov klesli z 2,81 na 2,75 mld USD. Podľa ministerky je škoda, že NBS svoje kroky nekonzultuje pred ich prijatím s vládou. Išlo napríklad o rozhodnutie o presunutí právomoci udeliť súhlas na technickú emisiu štátnych pokladničných poukážok do portfólia NBS z aukčného výboru centrálnej banky na jej bankovú radu. "Toto rozhodnutie možno interpretovať ako rozhodnutie NBS nepožičiavať štátu," povedala. Schmögnerová sa pritom o tomto kroku NBS dozvedela až z tlače.
Prekvapivý je podľa ministerky aj postup direktória NBS, ktoré minulý týždeň vyradilo Eximbanku SR zo zoznamu bánk a zaradilo ju medzi tzv. iné finančné inštitúcie. Tento krok NBS podľa Schmögnerovej zníži zisk Eximbanky o 72 mil. Sk. Odôvodňuje to najmä poklesom úrokových sadzieb, ktorými bude môcť úročiť svoje prostriedky a zhoršením pozície na finančnom trhu. "Problém s Eximbankou vznikol už vo februári 1997, keď bola vyňatá z bankového dohľadu NBS. Nechápem, prečo NBS prišla so svojím rozhodnutím vyňať ju spomedzi bánk práve teraz," vyhlásila.
Schmögnerová zároveň odmietla kritiku vývoja verejných financií zo strany NBS. Chybou podľa nej je, že centrálna banka analyzuje ich vývoj z pohľadu jedného roka, teda aj za obdobie predchádzajúcej vlády. Pripustila však, že vláda nemá dostatočné nástroje na ovplyvňovanie vývoja verejných financií ako celku. Pripravované novely daňových zákonov a novela zákona o zamestnanosti by však mali zlepšiť situáciu aspoň v centrálnom rozpočte štátu a v rozpočte Národného úradu práce.
Kritiku NBS zakončila ministerka vyhlásením, že sa treba začať zamýšľať nad prechodom od voľne plávajúceho k fixnému kurzu so širším fluktuačným pásmom. Takýto kurzový režim totiž bude podľa nej Slovensko musieť začať uplatňovať vzhľadom na ambície vstúpiť do Európskej menovej únie.