Aké sú ďalšie perspektívy koruny?
"Najbližšie dva týždne politická neistota okolo volieb zrejme nebude prospievať stabilite koruny, a preto si možno predstaviť ďalšie tlaky na jej oslabenie. V prípade pozitívneho výsledku druhého kola volieb sa však dá očakávať zvýšenie záujmu špekulatívneho kapitálu o Slovensko. Podporujú to aj momentálne vysoké úrokové sadzby spojené s investovaním do slovenskej meny. To by malo podporiť stabilitu koruny."
Vysoké úroky a špekulatívny kapitál však nie sú pozitívne znejúce pojmy.
"Dlhodobé udržiavanie vysokých sadzieb v záujme stability koruny by tejto ekonomike skutočne nepomohlo. Zároveň neposlúžia ani ako menový nástroj na znižovanie domácich úverov, pretože tie sú ťahané hlavne pôžičkami vlády. Vzhľadom na výšku devízových rezerv NBS je to však momentálne jediné riešenie. Neskôr bude treba špekulatívny kapitál nahradiť priamymi zahraničnými investíciami. Ich masívnejší príchod sa však dá očakávať až koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. Predpokladom na zníženie úrokových sadzieb je však aj zníženie deficitu verejného sektora."
Aké by boli následky ďalšieho poklesu kurzu koruny?
"Ak by koruna ešte ďalej výrazne oslabila, malo by to dva negatívne následky. Po prvé, je to hrozba ďalších kolapsov slovenských podnikov na zahraničný dlh, keďže tento nie je z väčšej časti chránený proti kurzovým stratám. Druhým dôsledkom by bolo pravdepodobne nedodržanie jediného cieľa menovej politiky Národnej banky Slovenska pre tento rok - udržať čistú infláciu v rozmedzí 5 až 7 percent."
DUŠAN DEVÁN