Výsledky prvých priamych volieb hlavy štátu priniesli pre slovenských občanov niekoľko poznaní a precitnutí - poznanie, že slobodná priama voľba hlavy štátu sa stala jednoducho plebiscitom za a proti V. Mečiarovi, sa prejavilo priam frapantným spôsobom, keď košický primátor získal podporu aj tých, ktorí by ho inak zrejme nevolili. Ex post (po pol roku) sa potvrdil výstižný výber koaličného kandidáta - pretože takmer 35 percent oprávnených a vyše 47 percent reálnych voličov zvolilo ako alternatívu voči bývalému trojnásobnému premiérovi práve R. Schustera (a neľavicové politické subjekty, ak sa nechcú v budúcich voľbách opäť so smútkom v duši prizerať, ako si najlepšie ponovembrové hodnoty prisvojujú a prispôsobujú predstavitelia prednovembrovej strany a vlády, budú musieť spomedzi seba vygenerovať politika schopného presvedčivým spôsobom zaujímať principiálne a etické postoje).
Víťazov i porazených v prvom kole volieb je viac - najviac oproti očakávaniam zrejme stratili M. Vášáryová a J. Slota, ktorého príklon voličov k silnejšiemu kandidátovi súčasnej opozície môže stáť aj kreslo predsedu SNS. M. Vášáryová sa môže sťažovať na nepriazeň médií i vládnych politikov, je však zjavné, že šancu na výraznejší prienik prepásla pred televíznymi kamerami, teda tam, kde sa mohla a mala cítiť najistejšie. Mjartan veľa nestratil - a jeho podpora zo strany SDĽ môže zaujímať nielen J. Migaša, ale napríklad aj mladých ľavicových politikov. U ostatných kandidátov stojí za reč, že M. Kováč aj napriek odstúpeniu získal viac hlasov ako J. Demikát (nie všetkým spolupracovníkom ŠtB sa teda darí).
Z víťazov prvého kola sa darilo obom - R. Schuster získal najviac, hoci v porovnaní s 1 952 970 hlasmi vládnej koalície v parlamentných voľbách získal o 556 020 hlasov menej a jeho 34,58 % zďaleka nedosahuje vytúžených 50 % + jeden hlas (povedzme teda radšej, že porazil Mečiara, ak už nechceme pripomínať, že až pre 2,5 milióna voličov bol bývalý člen ÚV KSS spolu s človekom bytostne zodpovedným za mafianizáciu slovenského politického života prijateľnou voľbou). To, že V. Mečiar oslovil až 1 097 956 voličov, je veľmi silný signál: nielen preto, že je to o 190-tisíc hlasov viac, ako získalo HZDS v jesenných voľbách, ale aj preto, že rozdiel takmer tristotisíc hlasov nemusí pre druhé kolo veľa znamenať, ak sa košický primátor nezmobilizuje a neosloví aj tých, ktorí ho v prvom kole odmietali voliť. Všimnúť by si ho mala aj vládna koalícia - na to, že sa vyhýba radikálnym opatreniam, je pokles podpory nepríjemný. Podobne ako konštatovanie, ktoré sa rodí ťažko, ale kto nebude v druhom kole voliť Schustera, pomáha Mečiarovmu návratu. RÓBERT KOTIAN