nemohla uzatvoriť obchod. Na trhu sa dokonca objavili aj pokusy o arbitráž (využívanie cenových rozdielov - pozn. red.)," povedal včera pre denník SME Radoslav Stopiak z dílingu Slovenskej sporiteľne. Podľa neho sa na trhu masívne nakupovali korunové depozitá, ceny sa však pohybovali v prakticky neurčiteľnom rozpätí. Situáciu na peňažnom trhu výstižne ilustruje aj výsledok intervenčného zásahu centrálnej banky, ktorá na 14 dní požičala bankovému sektoru 2 mld Sk pri výnosoch od 13,6 do 20 % p. a. Priemerný výnos dosiahol 16,55 % p. a. Celkový dopyt bánk dosiahol viac ako štvornásobok ponúkaného objemu - 8,045 mld Sk. Do bankového sektora včera prišiel významný objem korunových prostriedkov, ktorý díler Slovenskej sporiteľne odhadol na viac ako 4 mld Sk. V tomto balíku sa pravdepodobne nachádzajú aj peniaze určené na výplatu štátnych dlhopisov, ktoré sú splatné na budúci týždeň.
Vo svetle posledného vývoja bude podľa dílerov zaujímavé sledovať, ako sa so zmenenou situáciou na peňažnom trhu vyrovná Ministerstvo financií SR, ktoré na budúci týždeň ohlásilo predaj štátnych dlhopisov pri maximálnej úrokovej sadzbe 15,8 % p. a. "Zdá sa, že posledné dni boli jasným dôkazom toho, že snaha podporovať kurz slovenskej koruny cez riadenie likvidity v bankovom sektore a zvyšovanie úrokových sadzieb nemajú nijaký praktický význam. Na slovenskom trhu už dávno nikto nehrá na úrokový diferenciál (rozdiel v úročení dvoch rôznych mien - pozn. red.)," zdôraznil R. Stopiak.
DEVÍZOVÝ TRH: Na trhu so slovenskou korunou nič nové, tvrdia obchodníci. Ich komentáre sa každým dňom stále viac na seba podobajú, spoločným bodom je neustále oslabovanie kurzu koruny na stále nové a nové historické minimá. Voči euru sa včera slovenská mena priblížila tesne k úrovni 46 SKK/EUR (na strane offer - predaj). Slovenský devízový trh je stále nervóznejší, okrem radu negatívnych správ (napr. zverejnenie hodnotenia ekonomiky SR Medzinárodným menovým fondom) zohrávajú podľa dílerov dôležitú úlohu aj dnešné prezidentské voľby. "Kľúčovým problémom je nízka likvidita na trhu s korunou. Kurz koruny zďaleka nie je v réžii peňažného trhu, teda stavu likvidity a výšky úrokových sadzieb," povedal denníku SME Branislav Matušek z dílingu ING Barings. Podľa neho je otázna aj prípadná intervencia centrálnej banky v čase, keď jej devízové rezervy zaznamenali v posledných mesiacoch pokles a ich zvýšenie prostredníctvom už dlho očakávanej emisie eurobondov je stále v nedohľadne. "Situácii neprispeli ani vyhlásenie guvernéra Vladimíra Masára o tom, že NBS mieni ovplyvňovať kurz koruny operáciami na peňažnom trhu. Ak by boli tieto slová pravdivé, likvidita na devízovom trhu sa vôbec nezlepší," podčiarkol. MICHAL NALEVANKO