"Nikdy by som neveril, že zjazd strany Zelených bude musieť chrániť polícia," vyhlásil minister zahraničia a najpopulárnejší nemecký Zelený Joschka Fischer. 800 zjazdových delegátov rozhodovalo, či strana podporí politiku spolkovej vlády voči Juhoslávii alebo či bude požadovať okamžité zastavenie leteckých útokov NATO. Demonštranti hádzali po delegátoch a po vedúcich predstaviteľoch strany vrecká naplnené červenou farbou a kyselinou maslovou. Niekoľko zasiahlo i Joschku Fischera, ktorý musel vyhľadať lekárske ošetrenie.
Najväčšiu pozornosť venovali delegáti práve jeho prejavu. Keď bol opakovane nazvaný vojnovým štváčom, rozčúlil sa. "Tak dobre, ja som vojnový štváč a vy navrhnite Slobodana Miloševiča na Nobelovu cenu za mier." Jedna z dvoch hovorcov vedenia strany k realistickému krídlu patriaca Gunda Röstelová dopadla ešte horšie. Musela sa dvakrát prezliecť. I ona bola zasiahnutá vreckami s červenou farbou. A k slovu sa takmer nedostal Fischerov priateľ, člen Európskeho parlamentu, Francúz Daniel Cohn-Bendit, ktorý bol prekričaný, keď nevylúčil nasadenie pozemných vojsk v Juhoslávii. Delegáti zjazdu mali pôvodne rozhodnúť o návrhoch dvanástich rezolúcií. Rozumnou manipuláciou predsedníctva zostali v hre len dve. Väčšina delegátov - 444 - prijala rezolúciu, ktorá zásadne neodmieta letecké útoky na Juhosláviu, žiada väčšiu mierovú angažovanosť spolkovej vlády a tiež jednostranné prerušenie útokov a využitie prímeria na pomoc utečencom z Kosova. Rezolúciu ľavého krídla, ktorá žiadala okamžité zastavenie bombardovania Juhoslávie, podporilo 318 delegátov.
Joschka Fischer i členovia vedenia strany boli spokojní. Ich spokojnosť nenarušilo ani to, že po hlasovaní oznámili niektorí delegáti, že zo strany vystupujú. Medzi nimi i niekoľko zakladajúcich členov. Rozhodnutie zjazdu uvítal predseda poslaneckej frakcie SPD v Spolkovom sneme Peter Struck. Vyslovil presvedčenie, že sociálni demokrati budú po bielefeldskom zasadaní i naďalej úspešne so stranou Zelených spolupracovať. Generálna tajomníčka CDU Angela Merklová označila prijatú rezolúciu za "prehnitý kompromis" a strane Zelených predpovedala rozpad. Minister životného prostredia a predstaviteľ ľavice v strane Zelených Jürgen Trittin možnosť rozkolu odmietol. Sotva však vydal svoje vyhlásenie, prišla správa, že zelení fundamentalisti zvolali na 6. júna do Dortmundu zhromaždenie, na ktorom sa má rozhodnúť o tom, či zostanú naďalej členmi strany, ktorá podľa nich podporuje vojnu. RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)