Každý ruský poslanec stojí daňových poplatníkov asi 9500 dolárov mesačne. Napísal to týždenník Argumenty i Fakty, podľa ktorého ekonomická kríza, ktorá v krajine vypukla vlani v auguste, mala "paradoxne najhorší vplyv" práve na zákonodarcov. Týždenník upozornil, že zatiaľ čo pre dôchodcov, ktorých mesačný príjem je v priemere 450 rubľov (asi 20 dolárov), parlament schválil valorizáciu vo výške 60 rubľov (2,6 dolára), poslanci dostanú po 6000 rubľov (asi 260 dolárov). "Kríza zasiahla poslancov stokrát horšie ako dôchodcov," poznamenal ironicky.
Týždenník porovnal príjmy poslancov v Rusku, USA, Nemecku a Českej republike. Upozornil, že zatiaľ čo v Čechách poslanci dostávajú "so všetkým" v prepočte asi 1100 dolárov mesačne, v USA 21 000 a v Nemecku 17 000 dolárov, ruskí daňoví poplatníci si musia odpustiť minimálne 217 000 rubľov (takmer 9500 dolárov) každý mesiac. Hoci mesačný plat ruských poslancov je len 6000 rubľov (asi 260 dolárov), majú veľa rôznych výhod, ako nárok na letenku, železničnú a autobusovú dopravu, na služobné auto a služobný byt, medzinárodné a medzimestské spojenia, k tomu mesačne dostávajú kompenzáciu za "dlhodobú služobnú cestu" vo výške asi tisíc dolárov mesačne. Každý poslanec pritom môže mať päť poradcov, ktorým by mal vyplácať asi 12 000 rubľov mesačne (520 dolárov). Väčšinou vraj ide o najbližších rodinných príslušníkov poslanca, a tak príjmy zostávajú "v rodine".
Praktická činnosť jedného poslanca stojí v Rusku asi 124 000 rubľov mesačne (asi 5400 dolárov). Do týchto výdavkov ale nespadajú zahraničné služobné cesty, ktoré patria do inej kategórie výdavkov zo štátneho rozpočtu. Ani po odchode do dôchodku ruskí poslanci nebudú najchudobnejší v krajine. Odhlasovali si mesačný príjem vo výške 75 percent z terajších príjmov a tiež ďalšie materiálne záruky, ktoré im majú zabezpečiť "bezstarostnú starobu". (ČTK)