Dlhodobé hospodárske vyhliadky Ruska sú nerozuzliteľným spôsobom spojené s komplikovanou sieťou vnútornej politickej scény, ktorá zahŕňa aj úsilie dolnej snemovne parlamentu Štátnej dumy, v ktorej majú prevahu komunisti, o odvolanie B. Jeľcina. "Vyzerá to tak, že politika má prednosť pred ekonomikou," hodnotí situáciu šéf nemenovanej západnej finančnej inštitúcie.
B. Jeľcin v televíznom vystúpení vysvetlil, že Primakovova vláda sa príliš spoliehala na podporu MMF pri riešení ekonomických problémov Ruska. "Človek mohol nadobudnúť pocit, že aktivita vlády sa z hľadiska hospodárstva zúžila na rokovania s MMF, ako keby ruská ekonomika závisela výlučne od získania západných úverov," vyhlásil ruský prezident. Ekonómovia uvádzajú, že akékoľvek dohady o ekonomickej politike nového premiéra Sergeja Stepašina (na fotografii REUTERS) sú bezpredmetné, pokiaľ ho do funkcie nepotvrdí Štátna duma, čo môže byť veľmi problematické. Poslanci snemovne totiž zastávajú názor, že odvolanie J. Primakova spochybnilo hospodársku politiku krajiny a ohrozilo vyhliadky na schválenie zákonov, ktoré vyžaduje MMF ako podmienku pre uvoľnenie úveru vo výške 4,5 mld USD.
J. Primakov sa tešil podpore dolnej snemovne, keďže spolu s komunistickým podpredsedom vlády Jurijom Masľukovom presadzovali sociálne orientované trhové reformy. Duma sa tak vzhľadom na odpor voči B. Jeľcinovi dostala na pokraj diskusie o jeho odvolaní a analytici uvádzajú, že najnovší prezidentov krok posunie politické napätie na novú úroveň. Podľa ich názoru načasovanie odvolania premiéra nemohlo byť horšie, keďže Primakovova vláda len nedávno podpísala dohodu s MMF a SB o nových úveroch. Kritici sú presvedčení, že J. Primakov sledoval len politiku ekonomického plávania po prúde, ktorá sa vyhýbala skutočným rozhodnutiam o štrukturálnych reformách. Zabúdajú však, že vláda po augustovej kríze dokázala stabilizovať situáciu. Inflácia po augustovej devalvácii v septembri dosiahla 38 percent, k čomu prispelo aj tlačenie peňazí, aby vláda splnila svoj sľub a vyplatila mzdy a dôchodky. Mesačná miera vzostupu cien sa však v marci stabilizovala na troch percentách, vo februári bola 2,8 percenta. Rubeľ po auguste klesol približne o 75 percent, odvtedy sa však stabilizoval v kurze zhruba 24/25 voči USD a začal stúpať, keď centrálna banka zarazila únik kapitálu.