Intenzívne dažde, ktoré postihli Švajčiarsko, spôsobili včera výrazné zvýšenie vodnej hladiny riek, čo viedlo k záplavám vo viacerých oblastiach krajiny. Kvôli stúpajúcej hladine rieky Rýn zasadal v Bazileji štáb pre katastrofy, aby sa dohodol na nevyhnutných opatreniach. Popoludní bola hladina Rýnu približne 85 centimetrov pod kritickým bodom. Zaplavené boli aj viaceré ulice v Zürichu a polícia predbežne uzatvorila viaceré cesty v kantónoch Aargau a St. Gallen. Vzhľadom na viacdňové dažde a topiaci sa sneh v Alpách nevylučujú experti na Hornom Rýne tzv. storočnú vodu. Rovnakým problémom museli čeliť aj v rakúskej spolkovej krajine Voralbersko, kde na niektorých miestach spadlo v noci vyše 50 litrov zrážok na meter štvorcový.
BOMBARDOVANIE GOMY
Bombardovanie východokonžského mesta Goma, bašty povstalcov bojujúcich proti prezidentovi Laurentovi-Désiré Kabilovi, si v utorok vyžiadalo 39 mŕtvych a 44 zranených. Oznámila to agentúra AFP s odvolaním na údaje z povstaleckých zdrojov. Goma bola bombardovaná lietadlom vládnych ozbrojených síl, vyhlásil vrchný veliteľ povstaleckej armády Célestine Ilunga. Goma je centrom oblasti kontrolovanej povstaleckým hnutím a leží pri hraniciach s Rwandou. Je to prvýkrát, čo vládne sily pristúpili k bombardovaniu tak ďaleko na východe Konžskej demokratickej republiky, v samom srdci zóny kontrolovanej povstalcami a ich rwandskými a ugandskými spojencami. Proti Kabilovi povstali jeho bývalí stúpenci z radov tutsijských Banyamulengov, nespokojní vojaci a dôstojníci, ku ktorým sa pripojili stúpenci opozičných politických strán. Povstalci ovládajú oblasti predovšetkým vo východných provinciách a majú podporu Rwandy a Ugandy, zatiaľ čo po boku Kabilových vojakov proti ním bojujú tiež vojaci z Angoly, Namíbie, zo Zimbabwe a z Čadu.
ÚTOKY NA IRAK
Americké lietadlá včera bombardovali základne irackej protilietadlovej obrany v severnom Iraku. Oznámilo to americké velenie leteckej základne v tureckom Incirliku. Piloti reagovali v sebaobrane, pretože boli zameraní zo základní ležiacich severne od Mosulu radarmi. Útokov sa zúčastnili bojové lietadlá F-16 a F-15 a všetky sa vrátili v poriadku späť na základňu. Z Incirliku lietajú americké a britské stroje, ktoré monitorujú tzv. bezletové zóny na severe a juhu Iraku. Zriadili ich západní spojenci z vojny v Perzskom zálive na ochranu irackých Kurdov a šíitov. Bagdad pásma neuznáva, na spojenecké lietadlá útočí a ich útoky považuje za neoprávnené. (ČTK, TASR)