BELEHRAD, TIRANA, WASHINGTON, LONDÝN, BRUSEL (TASR) - Hlavné veliteľstvo juhoslovanskej armády v Belehrade nariadilo včera čiastočné sťahovanie vojenských a policajných jednotiek z juhosrbskej provincie Kosovo. Informovalo o tom juhoslovanské armádne veliteľstvo vo svojom vyhlásení, ktoré citovala oficiálna juhoslovanská tlačová agentúra TANJUG. Nariadenie nadobudlo účinnosť v nedeľu 9. mája o 22.00 h SELČ. Zatiaľ nie je známe, aké množstvo vojsk juhoslovanská armáda z Kosova stiahne, ani ktorých jednotiek sa nariadenie veliteľstva týka.
"S ohľadom na skutočnosť, že aktivity takzvanej kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) v provincii Kosovo a Metohija sa skončili, hlavné velenie juhoslovanskej amrády nariadilo začať sťahovanie časti jej armádnych a policajných jednotiek s účinnosťou od 9. mája od 22.00 h," uvádza sa vo vyhlásení armády JZR. "Hlavné velenie armády sa zároveň uznieslo, že pokiaľ sa v súvislosti s rozmiestnením misie mierových síl Organizácie Spojených národov v Kosove dospeje k dohode s OSN, bude možné realizovať plán, na základe ktorého sa stav armádnych a policajných zložiek armády JZR v Kosove zredukuje na stav mierových časov," uvádza sa ďalej vo vyhlásení.
Predpokladá sa, že na území Kosova je v súčasnosti rozmiestnených asi 40 000 vojakov juhoslovanskej armády a príslušníkov špeciálnych policajných zložiek. Overiteľné sťahovanie týchto jednotiek je jednou z kľúčových požiadaviek Severoatlantickej aliancie na ukončenie leteckej kampane, ktorá trvá už od 24. marca. Juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič už predtým trval na tom, že v Kosove musí zostať najmenej 11 000 srbských vojakov, ak sa podpíše dohoda o bežnom policajnom dozore a funkciách bezpečnosti.
Vyhlásenie Belehradu sa zatiaľ stretlo s prevažne zápornými reakciami. Albánsky premiér Pandeli Majko rázne odmietol informácie o sťahovaní juhoslovanských vojsk zo susedného Kosova a označil ich za "husársky kúsok publicity", ktorý nemá nič spoločné s realitou. Podľa jeho slov etnické čistky v Kosove naďalej pokračujú a informácie o ukončení vojenských represálií ako premiér krajiny susediacej s Kosovom nemôže brať vážne.
Veľká Británia a Spojené štáty americké zhodne vyhlásili, že údajné čiastočné sťahovanie jednotiek JZR z Kosova nespĺňa podmienky NATO, ktoré požaduje ich úplné stiahnutie. Okrem toho k podmienkam NATO patrí aj umožnenie návratu utečencov do ich domovov pod ochranou medzinárodných bezpečnostných jednotiek a prijatie politického riešenia o autonómii pre kosovských Albáncov. Hovorca Bieleho domu Joe Lockhart dodal, že USA nie sú zvedavé na gestá a polovičné opatrenia, ale ich skutočný záujem sa sústreďuje na splnenie všetkých piatich podmienok prezidentom Miloševičom. Hovorca NATO Jamie Shea v reakcii na vyhlásenie Belehradu uviedol, že NATO overuje pravdivosť správy, podľa ktorej S. Miloševič vydal príkaz na čiastočné sťahovanie svojich vojsk z Kosova. Zdôraznil však, že NATO bude v útokoch pokračovať až do úplného splnenia všetkých piatich podmienok.