acii je mŕtva. Jeho dojem sa zdanlivo potvrdil aj po tom, ako NATO začalo letecké útoky proti Juhoslávii a spolková vláda tento postoj jednoznačne podporila. Ľavicoví kritici - až na malé výnimky - mlčali. V súčasnosti však ľavica zdvíha hlavu. Na zasadnutí vedenia sociálnej demokracie začiatkom týždňa Schröderovu politiku podrobili ostrej kritike. Hovorca ľavice Hermann Scheer žiadal zastavenie leteckých útokov. Rovnaký názor vyslovila tiež predsedníčka bavorskej SPD Renate Schmidtová. Jeden z veteránov sociálnej demokracie Peter von Oertzen zaslal Schröderovi list, v ktorom ho varuje pred následkami jeho politiky pre SPD a v rovnakom tóne kritizuje Schrödera i tzv. Kruh Willyho Brandta. A predsedníčka mládežníckej organizácie SPD, JUSO, Angela Nahlesová, ktorá patrí k najzarytejším Schröderovým kritikom, vidí v súčasnosti, ako povedala, "blýskanie na časy".
Predovšetkým po prejave Oskara Lafontaina na prvomájovej manifestácii odborov v Saarbrückene, ktorým sa Lafontaine opäť prihlásil do politiky a v ktorom odsúdil letecké útoky, sa ľavica v SPD cíti posilnená. Nahlesová tiež tvrdí, že v členskej základni to začína vrieť a že nie je ďaleko čas, kedy Schröder bude musieť buď zmeniť svoje stanoviská, alebo bude zatlačený do defenzívy a zostane izolovaný. A sotva doznela kritika Nahlesovej, uverejnil poslanec spolkového snemu za SPD Ulrich Kasparick otvorený list Schröderovi. Žiada zastavenie leteckých útokov a začatie mierových rokovaní s Juhosláviou a NATO.
Schröder a jeho najbližší spolupracovníci v spolkovej vláde sú stále častejšie braní na zodpovednosť aj za chyby v sociálnej politike. Odpor ľavice vyvolalo oznámenie spolkového ministra hospodárstva Müllera, ktorý nie je členom SPD, ale Schröderovým dôverným priateľom, že sa znížia dane podnikom. Aj zriadenie troch komisií SPD, ktoré majú vypracovať do dvoch rokov zásady novej politiky sociálnej demokracie v sociálnych otázkach, je kritizované. Ľavica sa totiž obáva, že návrhy predložené komisiami majú nahradiť starý sociálnodemokratický program z roku 1989, ktorý je podľa Schrödera v mnohom zastaraný a nezodpovedá terajšej situácii v spolkovej republike. Ľavica sa domnieva, že Schröder opúšťa tradičné sociálnodemokratické zásady a približuje sa k liberálom. A v zákulisí už pripravujú proti Schröderovi ofenzívu. Na čele kritikov, ako dúfajú, bude Oskar Lafontaine ako stelesnené svedomie skutočných sociálnodemokratických zásad.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)