Vláda národnej jednoty alebo dominancia niektorého politického názoru? Stmelenie alebo naopak väčšia rozdrobenosť politickej scény? O necelý týždeň sa izraelskí voliči dostavia k urnám, aby v predčasných voľbách rozhodli o takýchto otázkach. Na čele päťmiestneho rebríčka v priamych voľbách premiéra sa dlhé mesiace pred voľbami vyskytovali mená Ehuda Baraka zo Strany práce a premiéra Benjamina Netanjahua, šéfa strany Likud, veľmi tesne a niekedy v opačnom poradí. No s blížiacim sa dátumom hlasovania prieskumy pripisujú Barakovi stále väčší náskok. Podľa posledných prognóz by Barak vyhral aj prvé kolo a v druhom by Netanjahua porazil o 5,5 percenta hlasov.
Keď sa však Izraelčania v roku 1996 naposledy dostavili k urnám, volebné prieskumy boli tiež naklonené vtedaj-šiemu šéfovi Stany práce Šimonovi Peresovi, nakoniec však prehral o toľko hlasov, koľko ľudí by sa zmestilo na futbalový štadión. Do tradičného súboja izraelskej ľavice a pravice vstupuje v týchto voľbách aj nová Strana stredu vytvorená hlavne z odštiepencov Likudu. Pôvodne vznikla so zámerom raziť celkom novú politiku a preklenúť konfrontačnú atmosféru medzi oboma hlavnými tábormi. Profilovanie politiky mladej strany v období kampane však ustúpilo do pozadia v prospech hlavného cieľa - poraziť Netanjahua v druhom kole. Centristi sa totiž snažili ťažiť zo skutočnosti, že oni sú schopní osloviť aj časť voličskej základne Likudu. Posledné prieskumy s výrazným Barakovým náskokom aj v druhom kole a stále horšími prognózami pre centristu Jicchaka Mordechaja (v prvom kole mu pripisujú len sedempercentný zisk) však posúvajú tento cieľ stále viac do domény ilúzií. Zvyšní dvaja kandidáti, Azmi Bišara, prvý arabský uchádzač o tento post, a Zeev Bejamin Begin, bývalý člen Likudu a kandidát extrémnej pravice, sa svojimi 1,5 a 3 percentami pohybujú ďaleko za hranicou zvoliteľnosti.
Stranám tvrdý súboj v premiérskych voľbách dosť komplikuje situáciu v boji o kreslá v Knesete a nie je celkom jasné, kde sa odrazí pozitívne a kde negatívne na celkovom zisku parlamentných miest. Likud napríklad, ak sa prognózy potvrdia, zaznamená výrazne nízky zisk oproti bloku Jeden Izrael, ktorý vytvorila Strana práce s dvoma menšími stranami, aj keď v premiérskych voľbách predpovede pre Baraka a Netanjahua oscilujú stále dosť blízko. Netanjahu založil svoju kampaň na podobných témach ako pred tromi rokmi - s heslom "Silný muž pre silný národ" démonizuje hrozby zo strany Palestínčanov a susedných arabských štátov a vykresľuje sám seba ako najvhodnejšieho ochrancu bezpečnosti a záujmov izraelského národa. Barak si je však vedomý skutočnosti, že aj keď mnohým Izraelčanom Netanjahuova politika veľmi nesedí, očakávajú od novej vlády, že bude v mierovom procese "tvrdým partnerom". Podrobnosti týkajúce sa mierového procesu preto veľmi v kampani nerozvádzal a sústredil sa hlavne na spochybnenie Netanjahuových osobných kvalít.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ