Vlastné parlamenty pre Škótsko a Wales predstavovali jeden z najdôležitejších labouristických sľubov pred celoštátnymi voľbami v máji 1997. Podmienkou však boli úspešné referendá, v ktorých obyvatelia sami schvália ich zriadenie. V oboch referendách síce nakoniec veľká väčšina hlasujúcich bola za, no vo waleskom prípade k referendovým urnám prišla iba polovica voličov (50,3 %).
ŠKÓTSKO
Skutočným parlamentom je len ten škótsky v Edinburghu, ktorý bude mať pomerne rozsiahle právomoci týkajúce sa vnútorných záležitostí a čiastočne aj daní. Najlepším prirovnaním je Slovenská národná rada tesne pred rozdelením Československa v roku 1992, keď centru zostanú iba základné právomoci - spoločná mena, obrana, zahraničná politika a podobne. Absolútna väčšina peňazí bude ďalej prichádzať z Londýna.
WALES
Snem, ktorý bude zasadať v Cardiffe, sa volá Waleské zhromaždenie, čo vystihuje jeho štatút poloparlamentu. Získa síce niektoré kompetencie, ktoré doteraz spravoval Londýn, no pre obyčajného obyvateľa Walesu sa veľa nezmení. V zásade pripomína krajskú samosprávu, akú budeme mať na Slovensku, keď si ju konečne zvolíme.
SPOZA URIEN
"Toto bombardovanie je právne pochybná, ale najmä neospravedlniteľne hlúpa akcia." Líder Škótskej národnej strany Alex Salmond o operácii NATO v Juhoslávii. Odhaduje sa, že tento výrok ho stál minimálne 10 % hlasov.
Obe snemovne majú pravdepodobne jedno z najvyšších percent poslankýň na svete. V Škótsku je to 37,2 % a vo Walese 38,3 %, čím sa zaradili na štvrté a druhé miesto. Celosvetovo vedie Švédsko so 47,2 % a medzi oba britské regionálne parlamenty sa počtom žien zaraďuje ešte Dánsko.
Nový škótsky parlament zatiaľ nemá hotové svoje sídlo. V Edinburghu sa horúčkovito stavia, ale reprezentatívna budova bude hotová až budúci rok. Snemovňa bude zatiaľ zasadať v provizóriu. (beb)