h zoskupení. Do volieb sa totiž zapojili i miestne nacionalistické strany: waleská Plaid Cymru a Škótska národná strana. Okrem nich kandidovali najmä v Škótsku ešte liberálni demokrati, ktorí predstavujú tretiu najväčšiu stranu v rámci Británie a počas posledného desaťročia postupne dobiehajú náskok labouristov a konzervatívcov.
Labouristi po vyhraných parlamentných voľbách v máji 1997 vládnu v celej krajine a presadili vytvorenie regionálnych parlamentov pre oba menšie národy, ktoré sú ich tradičnou baštou. Predstavujú ľavicovú, sociálnodemokratickú stranu, no pod vedením súčasného premiéra Tonyho Blaira sa posunuli do stredu, čo im umožnilo pred dvoma rokmi vyhrať celoštátne voľby po 18 rokoch vlády konzervatívcov. Paradoxne ich to však minulý týžden poškodilo práve vo Walese a v Škótsku, pretože tamojší voliči sú v priemere oveľa ľavicovejší ako anglickí a niektorým tradičným labouristickým voličom sa nová stratégia vôbec nepáči. Napriek tomu jej kandidáti budú s najväčšou pravdepodobnosťou premiérmi miestnych vlád.
Labouristi nezískali ani v jednom parlamente väčšinu, a preto musia zostaviť buď menšinovú vládu, alebo získať partnera do koalície. V súčasnosti sa začalo rokovať o koalícii s liberálnymi demokratmi v oboch parlamentoch. Tí oficiálne predstavujú stranu stredu, no pri viacerých otázkach - ako je napríklad platenie školného na vysokých školách - sú od svojich labouristických kolegov naľavo.
Škótska národná strana bojuje už niekoľko desaťročí za samostatnosť svojho národa. Vo volebnej kampani trochu stlmila národnú rétoriku, ktorá mnohých Škótov odrádzala. Jej najznámejším stúpencom je herec Sean Connery. Ten žije kvôli daniam na Bahamách, ale zúčastnil sa jedného dňa kampane za nacionalistov a prisľúbil, že si kúpi dom v rodnej krajine a bude v ňom tráviť každý rok aspoň mesiac. Predsedom strany a budúcim lídrom opozície v novom parlamente je 44-ročný Alex Salmond, pôvodným povolaním ropný ekonóm.
Vzhľadom na nedostatočný nacionalizmus voličov vo Walese sľubuje miestna národniarska strana Plaid Cymru, že určite neplánuje samostatnosť. Inak chce však bojovať za väčšie práva svojho regiónu a jej predseda Dafydd Wigley bude lídrom opozície vo Waleskom zhromaždení.
Pre bývalých vládcov Británie konzervatívcov mohli voľby dopadnúť len dobre. Pri posledných celoštátnych parlamentných voľbách v roku 1997 boli totiž v Škótsku i vo Walese takí nepopulárni, že vďaka väčšinovému systému nezískali ani jedno poslanecké kreslo. Zmiešaný systém využívaný vo voľbách do regionálnych parlamentov im zaručoval lepší výsledok. Nakoniec sú v oboch parlamentoch treťou najsilnejšou stranou po labouristoch a miestnej národniarskej strane. Ich obľúbenosť medzi voličmi však príliš nevzrástla - v rámci väčšinového hlasovania získali len jeden mandát v obvode na hranici Walesu a Anglicka.
(beb)