Na nemeckej burze majú v súčasnosti prevahu optimisti. Zatiaľ čo začiatkom marca sa hlavný burzový barometer DAX (index 30 najväčších akciových spoločností) nachádzal pod úrovňou 4700 bodov, v máji preskočil hranicu 5300 bodov, okolo ktorej osciloval aj uplynulý týždeň. DAX je síce na hony vzdialený od ročného maxima 6186 bodov, ale je aj v bezpečnom odstupe od ročného minima 3862 bodov. V poslednom čase je jedným z hlavných dôvodov rastu tohto dominantného nemeckého burzového ukazovateľa oslabenie výmenného kurzu eura (a teda aj marky, ktorá je od 1. januára s eurom pevne zviazaná) voči doláru. Zníženie výmennej hodnoty marky voči doláru je totiž takpovediac neoficiálnym podporným exportným opatrením pre nemecké vývozne orientované koncerny. Príklad: Výroba jedného automobilu BMW stojí v Nemecku 180 000 mariek. Kurz je v našom príklade 1 dolár / 1,8 marky. V Spojených štátoch sa jedno BMW predáva za 100 000 dolárov. Ak by kurz klesol, povedzme na 1 dolár / 1,9 marky, potom má BMW (pri nezmenenej americkej cene jedného v Amerike predaného automobilu) zisk z poklesu výmennej hodnoty marky vo výške
10 000 mariek. Za 100 000 dolárov zinkasuje BMW totiž v prepočte
190 000 mariek. Výsledkom takéhoto vývoja sú vyhliadky na vyšší zisk BMW, zlepšenie konkurencieschopnosti a tým postavenia na globálnom automobilovom trhu, čo sa odráža aj na príťažlivosti investovania do akcií BMW (a mnohých ďalších nemeckých exportne zameraných podnikov). Tieto súvislosti si, samozrejme, burziáni veľmi dobre uvedomujú. Preto uprednostňujú na nemeckej burze v súčasnosti práve účastiny vývozne orientovaných firiem - a tých je v Nemecku veru viac ako dosť.
Druhou stranou mince je, samozrejme, pokles konkurencieschopnosti amerických koncernov v eurozóne v dôsledku posilnenia výmennej hodnoty doláru voči marke. Táto nevýhoda nie je pravda v Spojených štátoch taká výrazná, lebo mnohé americké firmy sú poväčšinou zamerané na domácu spotrebu a nie na export. Hlavný americký burzový barometer Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších priemyselných gigantov) sa neochvejne poberá od jedného historického rekordu k druhému. V stredu sa zastavil na úrovni 10 995 bodov; pre porovnanie, 31. decembra 1998 mal hodnotu 9181 bodov.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov