Údaje o druhu a koncentrácii peľov sú počas sezóny bežne k dispozícii v tlači i na teletexte. Dodáva ich tzv. peľová služba. Sú to stanice rozmiestnené na rôznych miestach Slovenska. V nich sa do tzv. peľových pascí nasáva vzduch. Ten sa spolu s peľom zachytáva na povrchu lepiacej pásky a zachytené čiastočky potom pod mikroskopom vyhodnocujú odborní pracovníci. Peľoví alergici by sa mali podľa publikovaných údajov riadiť nielen z hľadiska liečby, ale aj režimu. Najvhodnejšie je čo najmenej vychádzať von pri vysokých koncentráciách "svojho" alergénu.
Peľoví alergici by sa v peľovej sezóne mali aj vo vnútorných priestoroch pohybovať pri zavretých oknách. Vtedy koncentrácia peľov dosahuje len 1 % z hodnôt vonku. Je potrebné sa vyhnúť turbulencii vzduchu - ventilátor a podobne, ktorá peľ ležiaci na dlážke znovu rozvíri. Vonku v prírode dáva ochranu les s listnatými stromami, keď už sú vyvinuté listy (prirodzene, nie brezový háj počas kvitnutia).
Vyvarujte sa predovšetkým pohybu vo voľnej prírode v čase poludnia.
Údaje o dennom množstve peľov cirkulujúcich v ovzduší počas dňa bývajú rozličné. Príčinou je vzdialenosť prameňa peľov od peľovej pasce (nosa či pľúc pacienta), ale aj to, že peľové pasce bývajú obyčajne na strechách budov vo výške aj niekoľkých desiatok metrov. To pri peľoch stromov nie je také významné, ako pri peľoch tráv a burín. Jednoznačné je, že najvyššie koncentrácie peľov sú v ovzduší okolo poludnia, i keď veľa závisí od počasia a klímy. Pele tráv bývajú koncentrovanejšie skôr doobeda, vonkajšie plesne zas poobede.
V každom prípade odporúčam - žiadne športové aktivity vo voľnej prírode počas peľovej sezóny. Čím viac vzduchu vdychujete, tým viac peľu sa spolu s ním dostáva do vašich dýchacích orgánov! Keď napriek tomu chcete športovať, využite skoré ráno, keď je vo vzduchu menej peľu. Najvhodnejšie je využiť športovú halu.
Žiadny alkohol.
Alkohol zvyšuje vnímavosť. Nosná sliznica sa stáva prostredníctvom alkoholu priechodnejšou, čo umožňuje peľovým alergénom ľahší prístup do krvného obehu. Podobný efekt majú i niektoré medikamenty.
Noste slnečné okuliare a klobúk. Okuliare majú dva pozitívne účinky - filtrujú časť peľu a chránia už podráždenú sliznicu oka pred účinkom dráždivého svetla. Klobúk navyše chráni vlasy, ktoré sú inak výborným zberačom peľu.
Ak sa predsa len rozhodnete pre prírodu, tak v listnatom lese. Listy sú dobrým filtrom pre pele. Treba však dať pozor - na okraji lesa je koncentrácia peľov dosť vysoká, takže pri prechádzke bez váhania rovno do lesa.
Alergici by mali mať peľové filtre i v aute. Samozrejme, jazdiť pri zatvorených oknách, inak filter nepomôže. Pred dovolenkou je potrebné informovať sa o peľovej situácii v krajine, kam sa vyberáme, aby sme neboli nemilo prekvapení sezónou, ktorá tam práve beží! (K takejto informácii sa možno dostať i na internete.) Najvhodnejšie dovolenky pre peľových alergikov sú na pobreží alebo v horách, kde sú koncentrácie peľov nižšie.
Po návrate z prechádzky je vhodné opláchnuť si vlasy a vypláchnuť nos vlažnou vodou (do litra pridať dve-tri lyžice soli). Odstráni sa tak peľ a uľahčí dýchanie. Nenosiť oblečenie, ktoré pri vyzliekaní musíme preťahovať cez tvár. MUDr. PETER PRUŽINEC