Tridsiatich povstalcov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) zabili v stredu turecké jednotky pri rozsiahlych bojoch, ku ktorým došlo v juhovýchodnom tureckom regióne Anatólia. Zrážky sa začali na hraniciach medzi východnými provinciami Tunceli a Bingol po tom, ako stúpenci väzneného kurdského predáka Abdullaha Öcalana zaútočili na turecké jednotky a zabili desať vojakov.
Štrajk ruských baníkov
Približne 1000 baníkov uhoľných baní na ruskom Ďalekom východe vstúpilo včera do štrajku. Dôvodom ich kroku sú nevyplatené mzdy za obdobie desiatich mesiacov. Baníci na tichomorskom ostrove Sachalin budú štrajkovať najmenej do 16. mája, avšak veľa protestujúcich chce pokračovať v štrajku až do vyplatenia miezd. Bane, v ktorých sa včera začal štrajk, patria do oblasti, kde sú miestne elektrárne už aj tak postihnuté nedostatkom zásob uhlia. Rozsiahlymi štrajkmi minulý rok v lete a na jeseň ruskí baníci donútili vládu, aby im vyplatila aspoň časť dlhujúcich miezd. Napriek tomu protestujúci svoje akcie zriedkakedy koordinujú a väčšina ruských baníkov tak dostáva mzdy s niekoľkomesačným meškaním, ak ich vôbec dostane.
Pinochetovi právnici sa odvolali
Právni zástupcovia bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta sa včera odvolali proti rozhodnutiu vlády Veľkej Británie, ktorá povolila pokračovanie procedúry na jeho vydanie. O vydanie Pinocheta usiluje Španielsko, kde je diktátor obvinený z mučenia. Právnik Michael Caplan včera v Londýne uviedol, že požiadal najvyšší súd o prehodnotenie verdiktu britského ministra vnútra Jacka Strawa, ktorý 15. apríla rozhodol o pokračovaní procesu Pinochetovho vydania do Španielska. Bývalý diktátor je obvinený z vrážd a mučenia tisícok ľudí počas jeho vlády v Chile v rokoch 1973 - 90.
Násilnosti v Belfaste
Len niekoľko hodín pred začatím nových politických snáh o pokračovanie severoírskeho mierového procesu pokračovala včera v Belfaste vlna násilností ďalším útokom. Podľa vyjadrenia polície napadli príslušníci jednej z polovojenských skupín 19-ročného muža, ktorému spôsobili vážne zranenia. Z vlny brutálnych akcií obviňuje polícia príslušníkov obidvoch strán - írskych nacionalistov a probritských protestantov - zapojených do severoírskeho konfliktu. Britský premiér Tony Blair a jeho írsky kolega Bertie Ahern mali včera viesť v Londýne nové rozhovory s predstaviteľmi severoírskych politických strán s cieľom rozhýbať zablokovaný mierový proces.
Po tornádach ešte sto nezvestných
Dva dni po tom, ako sa nad stredozápadom Spojených štátov prehnala v pondelok a utorok séria tornád, je v americkom štáte Oklahoma ešte sto ľudí nezvestných. Podľa stredajšej oficiálnej správy miestnych úradov si ničivý živel vyžiadal doteraz 44 obetí, z ktorých 19 nebolo možné identifikovať. Materiálne škody sa len v Oklahome, kde tornáda zničili 3000 domov, odhadujú na 225 miliónov dolárov. Poškodených je aj ďalších 8000 domov v Kansase. Mnohé domácnosti zostávajú aj naďalej bez elektrickej energie. Americký prezident Bill Clinton vyhlásil v 11 okresoch štátu Oklahoma stav ohrozenia, čo im zaručuje štátnu pomoc pri obnove.
(TASR, ČTK)