polície sedela v aute, a nezasiahla. Novinárov sme sa spýtali, ako vnímajú nečinnosť policajtov.
KAROL ZIMMER, TV Markíza: "Keď mám povedať pravdu, štátnych policajtov som nikde v okolí ani nevidel. Mestskí policajti nám však veľmi pomohli. Nebyť ich, neviem, ako by sa to s nami skončilo. Takýmto útokom na novinárov sa dá vyhnúť asi iba vtedy, keby sme na podobné akcie vôbec nechodili. Ľudia, ktorí nás napádajú, sú totiž čoraz vulgárnejší, stále viac sa hecujú a keď sa rozhodnú na novinára zaútočiť, nepomohlo by mu ani to, keby mal na sebe nápis, že je prezident."
PAVOL MACHOVIČ, TASR: "Prekvapilo ma, že štátni policajti sa tvárili, ako keby sa nič nedialo. Mestskí policajti zakročili až po tom, keď som ich upozornil, aby chránili majetok televíznych štábov, ktoré boli prvým terčom útoku davu. Podľa mňa však mali zasiahnuť skôr a sami od seba. Na čo čakali štátni, to naozaj neviem a myslím si, že je na ich nadriadených, aby z takéhoto počínania vyvodili nejaké dôsledky."
MÁRIA ŠEVČENKOVÁ, Pravda: "S takým vyčkávacím prístupom, aký predviedli vo Vrbovom policajti, sa veľmi často stretávam aj inde, najmä v štátnej správe. Podľa mňa mali štátni policajti aspoň vystúpiť z auta. Možno by stačila iba ich prítomnosť a ku konfliktom nemuselo dôjsť. Problém napádania predstaviteľov médií by sa však už mal začať riešiť, pretože na Slovensku nemá novinár vlastne žiadnu ochranu."
DÁŠA ONDRUŠKOVÁ, Národná obroda: "Policajti sa podľa mňa ešte stále správajú podľa svojho starého zvyku, že keď sú napádaní novinári, tak sa do toho nemiešajú. Takýto prístup by rozhodne nemal zostať nepovšimnutý, pretože keď tí, ktorí novinárov napádajú, vidia, že ich počínanie je beztrestné, budú si dovoľovať stále viac. Vo Vrbovom bola zaujímavá ešte jedna skutočnosť. Na mítingu a aj po ňom bola pri kultúrnom dome celá suita mestského úradu vrátane primátora. Neviem, prečo on nedal mestským policajtom pokyn, aby zabezpečili poriadok."
TOMÁŠ KÖPPL , Trnavské noviny: "Mestskí policajti tam boli iba dvaja a situáciu nemohli sami zvládnuť. Bolo však vidieť, že miestnych občanov poznajú a najväčších zurvalcov včas pacifikovali. Rozhodne však mali zasiahnuť aj štátni policajti. To, že Mečiarovi priaznivci pravidelne napádajú novinárov, je predsa známa vec a mohli by ju konečne zaregistrovať aj tí, ktorí majú na starosti bezpečnosť ľudí a ochranu poriadku." (šim)