Deň pracovného voľna v Tokiu a Londýne predznamenal počas včerajšieho dňa pokojný charakter obchodovania na finančných trhoch. Euro sa po hektickom piatku obchodovalo v úzkom pásme v rozpätí od 1,0580 USD/1 EUR, na ktorom štartovalo počas rána, až po úroveň 1,0600 USD/1 EUR. Nízka likvidita sa prejavila aj na obchodovaní dolára voči japonskému jenu, ktorý bol obchodovaný v rozmedzí od 119,40 JPY/1 USD až po 119,80 JPY/1 USD.
Absolútny nedostatok impulzov uvrhol trh do letargie a priestor tak dostali úvahy analytikov. Piatkové údaje o vývoji amerického hrubého domáceho produktu za prvý štvrťrok vyvolali vlnu prekvapení. Zároveň sa veľká pozornosť upiera na ďalšie údaje o vývoji inflácie. Ročný rast na úrovni 4,5 % je veľmi slušný výsledok a to práve v období, keď sa globálny rast blíži skôr k rekordne nízkym úrovniam. Z krátkodobého hľadiska sú údaje o vývoji amerického HDP vyslovene prodolárovou záležitosťou, avšak neskôr sa v každom prípade odrazia na cene dolárových aktív. Akciový index Dow Jones Industrial Average v závere obchodného dňa prudko poklesol, 30-ročné vládne dlhopisy poklesli o viac ako dva bázické body.
Analytici nepredpokladajú, že by Federálny rezervný systém pristúpil k zvýšeniu úrokových sadzieb. Zvýšenie sadzieb by mohlo veľmi negatívne ovplyvniť vývoj na Wall Street, čo v žiadnom prípade nie je v záujme Fedu, teda spôsobiť kolaps na akciových trhoch. Podľa všetkého však bude ďalší nárast indexu Dow Jones podstatne pomalší.
Pozornosť sa sústredila na český trh, kde česká koruna na nelikvidnom trhu prelomila hranicu 37,400 CZK/1 EUR a jej pokles sa zastavil až na úrovni 37,380 CZK/1 EUR. Počas rána trh otváral na úrovni 37,620 CZK/1 EUR. Vo všeobecnosti sa očakáva, že centrálna banka pristúpi k 0,2-percentnému zníženiu úrokových sadzieb, čo by však podľa názorov analytikov nikoho neohúrilo. České ministerstvo financií včera oznámilo, že rast deficitu štátneho rozpočtu sa spomalil počas apríla v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Ku koncu apríla bol deficit 4,5 miliardy korún, kým počas marca dosiahol 5,2 mld Kč.
Dlhoočakávané NAPM dáta charakterizujúce vývoj v americkej ekonomike z iného uhla pohľadu boli zverejnené v závere včerajšieho obchodovania v Európe. Podľa zverejnených údajov je zrejmé, že cenové zvýšenie počas mesiaca apríl je zanedbateľné. Uvedené údaje v závere dňa síce pomohli doláru vrátiť sa na hodnotu 1,0560 USD/1 EUR, avšak táto hodnota nebola prekonaná.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)