m Ako sa bude tento problém riešiť?
"Strata VÚB tu nie ju prvý rok, iba sa po iné roky zakrývala. Okrem toho treba rozlišovať medzi slovenskou a medzinárdnou účtovnou metodikou. Zahraničná metodika je prísnejšia, a preto je aj strata vyššia. Vláda sa jednoznačne vyjadrila, že jednou z jej priorít je reštrukturalizácia finančného sektora, a v tomto ohľade je kľúčovou VÚB. Projekt reštrukturalizácie VÚB sa už začal, ale ešte sa ho nepodarilo dostatočne prepojiť s projektom, ktorý pripravuje vláda. Je to však otázka niekoľkých týždňov. Nikoho, kto za posledné tri roky pozná situáciu vo VÚB, však tieto výsledky neprekvapujú. Nie je dôvod na žiadnu paniku."
m Z akých zdrojov by sa ešte pred privatizáciou mala ozdravovať VÚB?
"Je tu otázka využitia doteraz vytvorených rezerv a oprávok VÚB, prípadne pomoc vlády, ktorá je však pravdepodobnejšia až na budúci rok. Okrem toho je tu aj možnosť prevodu zlých úverov na Konsolidačnú banku. Samozrejme, že tie sa potom budú musieť hradiť iným spôsobom - napríklad pôžičkou vlády vo forme emisie štátnych cenných papierov."
m Ako konkrétne by mala VÚB pomôcť vláda?
"Myslím, že najväčším príspevkom by bolo, keby sme sa rozhodli preniesť naozaj časť zlých úverov na Konsolidačnú banku. Za jej záväzky ručí štát. Takže potom si to bude brať na svoje tričko štátny rozpočet."
m Je reálne, že už v tomto roku by sa VÚB dostala zo strát späť do zisku?
"Myslím, že nie. Asi by sme na svete nenašli prípad, kde by sa dala banka ozdraviť za také krátke obdobie. Dôležité však bude, že sa zníži objem zlých úverov a na základe toho sa zlepší aj kapitálová primeranosť banky. VÚB sa tak dostatočne pripraví na privatizáciu."
DUŠAN DEVÁN