ici nepotvrdili priamu súvislosť medzi októbrovou revolúciou, ktorá bola v novembri, a používaním manželstva a nemanželstva ako alibi.
Vladimír Iľjič má učenlivých žiakov. Niektorí ministri slovenskej vlády sa tvária raz ako straníci, a keď treba, ako úradníci. Vystupujú za razantnú reformu, ale rešpektujú rozhodutia koaličnej rady, akoby neverili ani len vlastnému úradníckemu rozumu. Koaličná rada sa dostala do role alibi, a pravdepodobne funguje aj opačný vzťah.
Na slovenskú realitu by sa možno viac hodili príbehy o guvernantkách, ktoré sa kedysi starali o deti v lepších rodinách. Keď synáčik zmaturoval, bola to zásluha rodičov, keď sa nenaučil ani len pravopis, na vine bolo dievča. Niektoré guvernantky dokonca počali, čo sa, pravdaže, vláde stať nemôže.
Medzinárodný menový fond (MMF) navrhol na riešenie makroekonomickej situácie aj zvýšenie dolnej hranice dane z pridanej hodnoty. Ministri teraz hovoria, že toto riešenie neprijali, lebo rešpektovali rozhodnutie koaličnej dohody. Ak neexistuje podľa tejto dohody zhoda všetkých vládnych strán, nie je možné prijať rozhodnutie. Jeden z ministrov tvrdí, že zvýšenie spodnej hranice dane z pridanej hodnoty nepovažuje za múdre, pretože "... reforma nesmie byť len súhrnom náhodných krokov, ktorých cieľom je získať dodatočné zdroje štátneho rozpočtu". Naznačil tým, že štátny rozpočet nie je modla a tiež to, že nevie, čo je deficit. Iný minister zasa povedal, že schodok 15 mld korún je zákon a väčší dlh urobiť nemožno, kým taký zákon platí. Môže to znamenať, že minister sa chce vzoprieť, ale aj to, že zmeniť zákon nie je žiaden problém.
MMF odhaduje hrozbu deficitu verejných financií až na 40 mld Sk. Podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš si nemyslí, že hrozba je odvrátená. "Cieľ vlády znížiť deficit všeobecnej vlády zo 6 % na 2 % HDP, ako aj uzatvoriť rozpočtové hospodárenie schodkom 15 mld Sk sme zatiaľ nezmenili," zdôraznil minulý týždeň. Vláda bude musieť prijať opatrenia na zreálnenie týchto cieľov alebo ich prehodnotiť, čo možno súčasne interpretovať aj ako nástup i ústup.
Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda pripustil, že vláde sa nedarí napĺňať program hospodárskych reforiem s takou razanciou, ako predpokladala. Naznačil tiež , že bude nekompromisný pri presadzovaní programu na vytvorenie makroekonomickej rovnováhy.
Spomenúc si na osudy guvernantiek, si občan neželá nič iné, len aby synček zmaturoval. Ak sa mu to nepodarí, nepomôže vláde ani alibi od koaličnej rady. Ba môže sa stať, že ktosi zaparkuje Auroru na Dunaji.
Eduard Žitňanský
Autor je reportérom týždenníka TREND a biznismagazínu DUEL