BRATISLAVA (PRE SME - nes) - Dni Európy v Bratislave patria k výnimočným nielen v rámci celoročnej bratislavskej kultúrnej sezóny, ale svojou pestrou programovou skladbou (na svoje si prídu milovníci hudby, divadla, výtvarného umenia, filmu, histórie či architektúry, ale aj ctitelia pouličných akcií, rovnako ako milovníci komorných stretnutí s náročným umeleckým programom) sa radia k stredoeurópskym unikátom. Dokladá to aj podujatie, ktoré vzniklo z iniciatívy Rakúskeho kultúrneho centra, Goetheho inštitútu a kultúrneho odboru Veľvyslanectva Francúzskej republiky v spolupráci s Delegáciou Európskej komisie ako dlhodobý cyklus prednášok pod názvom Tisíc a jedna Európa.
Prednášky budú príležitosťou na úvahy o rozmanitosti Európy. Rozmanitosti území a hraníc historických, sociálnych, jazykových, etnických a náboženských. Území a hraníc, ktoré v Európe existujú a ktoré sa niekedy prekrývajú a často sú hlbšie ako tie oficiálne administratívne a politické. Tieto hranice dávajú Európe charakter bohatej a mnohotvárnej originality, a preto treba obsah, ktorý chránia, rešpektovať. Je to pestrá paleta celoeurópskych tém, a preto prednášateľmi budú odborníci z najrôznejších oblastí. Filozofi, historici či antropológovia, ale aj muzikológovia, novinári, politológovia alebo spisovatelia, známe osobnosti vedeckého, kultúrneho a mediálneho sveta z Nemecka, Rakúska, Francúzska a zo Slovenska.
Cyklus prednášok sa začne dnes v rámci Dní Európy 1999 a potrvá minimálne do leta roku 2000, vždy v prvý pondelok (okrem letných prázdnin).
Dnes o 18.00 h v Mozartovej sále rakúskeho veľvyslanectva na Ventúrskej ulici bude v rámci uvedeného cyklu prednášať vynikajúci francúzsky politológ Jacques Rupnik na tému Hranice, limity a obrysy únie, pričom jeho partnerom bude rakúsky sociológ a etnológ (profesor viedenskej univerzity) Roland Girtler s prednáškou Život bez hraníc?