m V akej fáze je Poľsko v rámci príprav na vstup do EÚ?
"Sme v etape screeningu. Negociácie vo viacerých oblastiach sme začali už v minulom roku, z toho tri okruhy tém sme minulý rok aj uzavreli a ďalšiu plánujeme uzavrieť tento rok. Musíme tiež riešiť zložitejšie témy nášho hospodárstva, hlavne poľnohospodárstvo, ochrany životného prostredia, baníctva, hutníctva. Stretávam sa tiež s názormi, že tieto oblasti budú mať vplyv na oneskorenie nášho vstupu do EÚ, ja si to však nemyslím. Riešenie vidím v tom, aby sa nám podarilo vyjednať podmienky, vďaka ktorým by sme mohli využívať možnosti, aké nám ponúka spoločná poľnohospodárska politika a naše povinnosti by tak napredovali v pomalšom tempe. Myslím si, že je to reálne, aj keď rátam s tým, že to bude jedna z najťažších tém v rozhovoroch s EÚ."
m Za premiéra Helmuta Kohla bolo vidieť veľkú podporu Nemecka v snahách Poľska vstúpiť do EÚ. Hovorí sa, že politika Gerharda Schrödera je voči Poliakom chladnejšia...
"Upozorňujem nás Poliakov, aby sme sa nesprávali ako vdova po Kohlovi. Teraz je v Nemecku iná vláda, ktorá pokračuje v tom istom smere, ale v inom štýle. Je to na nás, aby sme presvedčili nemecku vládu, aby nás vnímala ako predtým."
m Aké podmienky musí splniť vyjednávač, aby presvedčil EÚ o prijatí svojho štátu do európskych štruktúr?
"Predovšetkým by mal poznať mentalitu partnerov. Keď chceme rokovať s partnermi z Európskej únie, musíme si uvedomiť, že hovoríme s ľuďmi, ktorí žijú na Západe a majú teda západoeurópsku mentalitu, nie všeobecnoeurópsku. Nemôžme sa hrabať v minulosti a niekomu vyčítať, čo mohol pre nás urobiť. Musíme tiež veriť, že európska integrácia je čosi pozitívne. Treba veriť v úspech negociácií, chcieť a mať trpezlivosť. Na týchto pilieroch stoja moje skúsenosti. Zároveň by som chcel podčiarknuť, že vstup do EÚ sa nekoná na základe našich krásnych očí, ale preto, že aj druhá strana bude mať z toho nejaké zisky. Ide o dvojstranné výhody a záujmy."
m Aké obavy majú Poliaci pred vstupom do EÚ?
"Začiatkom 90. rokov sme sledovali všeobecný entuziazmus - okolo 80 % Poliakov bolo za vstup našej krajiny do EÚ, dnes sledujeme pokles a hovorí sa o 65 %. Nevidím v tom problém, lebo som presvedčený, že tých 80 % tvorili ľudia, ktorí nemali žiadne informácie a nevedeli presne, o čo ide. Tych dnešných 65 % tvoria ľudia, ktorí sú si vedomí, čo je to EÚ a čo integrácia prináša. Samozrejme, sú takí, ktorí sa obávajú integrácie. Ide hlavne o dva druhy obáv: hospodárske (napríklad poľnohospodári) a politicko-emocionálne (ich hesom je napr. "nie preto sme sa odpojili od Ruska, aby sme boli pod nátlakom Bruselu"). A preto som presvedčený, že veľmi dôležitá je informovanosť spoločenstva."
m Nemyslíte si, že podmienkou prijatia do EÚ bude členstvo v NATO?
"Chcel by som, aby tak bolo. Pre nás by to znamenalo, že spolu s Českom a Maďarskom budeme prví, ale nemyslím si, že to tak bude. Podmienky sú objektívne a každý ich musí splniť. Možno splnenie podmienok NATO pomôže v splnení podmienok EÚ."
m Poľsko podporilo vstup Slovenska do NATO vo Washingtone, môže rátať s podporou, pokiaľ ide o vstup do EÚ?
"Vždy zdôrazňujeme, že cítime solidaritu so Slovenskom. Niektorí tvrdia, že keď sa prvá skupina rozšíri, môže to oneskoriť negociácie. Takto to vôbec nemusí byť. Nechceme sa uzavrieť v existujúcej skupinke."
Pre SME - Magorzata
Wojcieszyňska
Foto - Stano Stehlik