Americké ministerstvo obrany oznámilo zajatie druhého juhoslovanského vojaka. "Máme ho v Nemecku," povedal podľa amerických oznamovacích prostriedkov hovorca Pentagonu Lane Van de Steeg s tým, že nepozná hodnosť ani okolnosti, za ktorých bol vojak zajatý. Uviedol iba, že ho navštívili zástupcovia Červeného kríža. Oznámenie prišlo krátko po tom, ako reverend Jesse Jackson dosiahol v Belehrade po stretnutí s juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom prepustenie troch amerických vojakov zajatých za nejasných okolností v prvých dňoch kosovského konfliktu na macedónsko-srbských hraniciach.
ZATKLI ATENTÁTNIKA
V súvislosti s tromi najnovšími bombovými atentátmi v Londýne, pri ktorých zahynuli traja ľudia, obvinila včera britská polícia z viacnásobnej úmyselnej vraždy 22-ročného inžiniera Davida Copelanda. Copeland údajne nie je členom žiadnej z fašistických skupín, ktoré sa v posledných dňoch prihlásili k autorstvu troch separátnych teroristických útokov proti homosexuálom, černochom a prisťahovalcom z Bangladéšu. Mladého muža zatkli policajti pri sobotňajšej razii v mestečku Cove, ležiacom vo vzdialenosti 50 km juhozápadne od Londýna. Dom predpokladaného atentátnika bol vraj hotovou "továrňou na bomby".
NEMCI A JADROVÁ ENERGIA
Spolkový kancelár Gerhard Schröder chce odložiť vyradenie jadrových elektrární z prevádzky až ďaleko do budúceho storočia. Ako napísal v najnovšom čísle týždenník Der Spiegel, sociálnodemokratický kancelár počíta s utlmením jadrovej energetiky až o 30 rokov. Hovorca kancelárskeho úradu však túto správu cez víkend dementoval a povedal, že žiadny termín nebol stanovený. Politik SPD Michael Müller medzitým pripomenul koaličnú zmluvu, kde sa sociálni demokrati i Zelení zaviazali k čo najrýchlejšiemu vystúpenia Nemecka z jadrovej energetiky. Podľa Spiegla Schröder na nedávnej dôvernej porade v kancelárskom úrade uistil odborárov a zástupcov podnikových rád energetických závodov, že vo svojom funkčnom období, trvajúcom do roku 2002, nevyradí zo siete ani jedinú jadrovú elektráreň. (ČTK)